Zamknij

Euro 2021. Kto wygra mistrzostwa Europy? Statystycy wyłonili faworyta

10.06.2021 23:46
Euro 2021. Kto wygra mistrzostwa Europy? Statystycy wyłonili faworyta
fot. FRANCK FIFE/AFP/East News

Euro 2021. Statystycy pięciu uniwersytetów wyliczyli, że piłkarskim mistrzem Europy zostaną Francuzi. Jak podali, w działaniach wzięli pod uwagę m.in. mocne strony drużyn, wartość rynkową piłkarzy, liczbę uczestników Ligi Mistrzów i położenie kraju.

  • Euro 2021. Według statystyków z pięciu uniwersytetów - w Dortmundzie, Monachium, Innsbrucku, Molde i Gandawie - piłkarskim mistrzem Europy zostaną Francuzi
  • Impreza rusza w piątek i potrwa miesiąc. Jednym z 24 uczestników są Polacy
  • Tytułu zdobytego w 2016 roku bronią Portugalczycy

Euro 2021. Prawdopodobieństwo, że to Francuzi zostaną mistrzami wynosi 14,8 procent. Na kolejnych miejscach zestawienia potencjalnych triumfatorów znaleźli się Anglicy - 13,5 proc., grupowi rywale biało-czerwonych - Hiszpanie z 12,3 proc. oraz Niemcy i Portugalczycy - po 10,1 proc.

W obliczeniach brano pod uwagę różne wskaźniki i wyniki, np. mocne strony drużyn, wartość rynkową piłkarzy, liczbę uczestników Ligi Mistrzów, występy w meczach ligowych oraz socjologiczno-ekonomiczne położenie kraju.

Euro 2021 wygrają Francuzi? "To tylko wyliczenia"

"Oczywiście są to tylko prognozy, matematyczne wyliczenia, które mogą się nie przełożyć na wyniki. W innym wypadku turnieje piłkarskie byłyby bardzo nudne. Nie dajemy pewności, a tylko wskazujemy na prawdopodobieństwo" - powiedział Achim Zeileis, jeden ze statystyków, pracujący na co dzień w Innsbrucku.

Mistrzostwa Europy ruszą w piątek i potrwają do 11 lipca. Mecz otwarcia zaplanowany jest w Rzymie, a zagrają w nim Włosi z Turkami. Polacy w grupie E zmierzą się kolejno ze Słowacją, Hiszpanią i Szwecją.

RadioZET.pl/PAP