Zamknij

Euro 2021 w jednym państwie? UEFA odpowiada na doniesienia "Le Parisien"

04.11.2020 15:20
Euro 2020
fot. Xinhua News/East News

UEFA nie planuje zmiany formuły Euro 2021 - napisano w komunikacie. To odpowiedź europejskiej centrali piłkarskiej na doniesienia "Le Parisien", które informowało o możliwości przeprowadzenia turnieju przez jedno państwo, konkretnie Rosję.

Euro 2021 ma się odbyć w 12 państwach, w tym m.in. w Rosji, Azerbejdżanie, Hiszpanii czy Anglii. Turniej był zaplanowany na przełom czerwca i lipca tego roku, ale został przełożony na 2021 z uwagi na pandemię COVID-19. Koronawirus wciąż jest jednak bardzo groźny i aktywny, przez co wiele krajów ponownie wprowadza częściowy, a nawet pełny lockdown. Polska też ma problemy - w związku z rosnącą liczbą zakażeń Mateusz Morawiecki w środę przedstawił nowe obostrzenia. To stawia pod znakiem zapytania także przyszłoroczne mistrzostwa Europy, bo sytuacja w wielu państwach jest rozwojowa i niepewna.

Wyjściem z tej sytuacji, które maksymalizowałoby szanse przeprowadzenie Euro 2021, mogłaby być rezygnacja z obecnej formuły turnieju na rzecz zorganizowania go w jednym kraju. Kilka dni temu "Le Parisien" informowało, że gotowa do przyjęcia najlepszych drużyn Starego Kontynentu jest Rosja. UEFA odpowiedziała już na te doniesienia.

UEFA o Euro 2021 w jednym kraju - KOMUNIKAT

Europejska federacja nie zamierza zmieniać formuły Euro 2021, ale zastrzega, że cały czas będzie monitorować sytuację epidemiologiczną. Co więcej, UEFA cały czas ma nadzieję, że w turnieju będą mogli uczestniczyć kibice.

"UEFA zamierza zorganizować Euro 2021 w formacie i miejscach potwierdzonych na początku tego roku i ściśle współpracujemy ze wszystkimi miastami-gospodarzami w przygotowaniach" - napisano w komunikacie.

"Biorąc pod uwagę niepewność związaną z Covid – nad którą ani UEFA, ani lokalne komitety organizacyjne nie mają kontroli - jest obecnie zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy te mecze w czerwcu i lipcu będą miały ograniczenia dotyczące kibiców, a nawet ich lokalizacji. Wysiłki UEFA koncentrują się obecnie na planowaniu turnieju we wszystkich 12 obiektach, z kibicami" - dodano.

Reprezentacja Polski na Euro 2021

Reprezentacja Polski na Euro 2020 zagra w grupie H z Hiszpanią, ze Szwecją i lepszym z barażowej pary Irlandia Północna - Słowacja. Jeśli nic się nie zmieni, biało-czerwoni grać będą w Dublinie i Bilbao. Impreza odbędzie się w dniach 11 czerwca - 11 lipca 2021 roku.

RadioZET.pl/se.pl