Zamknij

Aleksander Ceferin zdeterminowany ws. formuły Euro. UEFA podjęła decyzję

27.01.2021 21:39
Aleksnder Ceferin
fot. AP/East News

Aleksander Ceferin podkreślił, że UEFA jest zdeterminowana, aby zachować charakter Euro 2021 i zrobi wszystko, żeby turniej odbył się zgodnie z planem w 12 miastach w 12 różnych krajach. - Musimy umożliwić powrót na stadiony - zaapelował prezydent federacji.

W ubiegłym tygodniu Karl-Heinz Rummenigge zaznaczył w oświadczeniu, że UEFA poważnie bierze pod uwagę zorganizowanie turnieju w jednym kraju. Jednak w środę Aleksaner Ceferin podkreślił, że UEFA nie zamierza zmieniać formatu mistrzostw Europy.

- UEFA jest zdeterminowana, aby Euro 2020 odbyło się zgodnie z pierwotnym planem. Jestem optymistą i uważam, że sytuacja związana z koronawirusem będzie znacznie lepsza w miarę zbliżania się turnieju - przekazał Ceferin w opublikowanym oświadczeniu.

Obecnie europejskie kraje zmagają się z kolejną falą pandemii i w wielu obowiązują spore restrykcje. UEFA oczekuje na początku kwietnia deklaracji od organizatorów w kwestii wpuszczenia kibiców na trybuny.

- To ważne, abyśmy dali organizatorom tak dużo czasu, jak to tylko możliwe, na określenie tego, co będzie można zrobić w czerwcu i lipcu. Kibice są bardzo ważnym elementem tego, co piłkę nożną czyni wyjątkową - podkreślił.

Aleksander Ceferin: Euro odbędzie się w niezmienionym formacie

Mistrzostwa Europy z udziałem 24 reprezentacji w 12 miastach w 12 różnych krajach były pomysłem poprzedniego szefa UEFA Michela Platiniego. Zaplanowana pierwotnie na 2020 rok impreza miała być pod tym względem wyjątkowa i w tej formule odbyć się po raz pierwszy.

Z uwagi na pandemię COVID-19 UEFA zdecydowała jednak o przełożeniu turnieju o rok. Jesienią 2020 udało się przeprowadzić baraże i wyłonić ostatnich uczestników Euro 2021, którego wszystkie 51 meczów mają zostać rozegrane w: Glasgow, Dublinie, Bilbao, Amsterdamie, Kopenhadze, Monachium, Rzymie, Sankt Petersburgu, Bukareszcie, Budapeszcie, Baku oraz Londynie, gdzie na Wembley odbędą się półfinały i finał.

Polska wystąpi w grupie E, a jej rywalami będą kolejno Słowacja, Hiszpania i Szwecja. Pierwsze i trzecie spotkanie zaplanowano w Dublinie, a drugie w Bilbao.

RadioZET.pl/PAP