Zamknij

Euro 2021 w jednym kraju? Karl-Heinz Rummenigge zdradza plany szefa UEFA

20.01.2021 10:06
Karl-Heinz Rummenigge
fot. Christian Kolbert/Pixathlon/REPORTER/EastNews

Karl-Heinz Rummenigge, prezes Bayernu Monachium, zdradził plany szefa UEFA Aleksandra Ceferina na rozegranie przełożonego z powodu pandemii COVID-19 Euro 2021. Jego zdaniem, Słoweniec skłania się ku przeprowadzeniu turnieju w jednym kraju, a nie jak planowano w dwunastu.

  • Euro 2021 może odbyć się w jednym państwie, a nie jak wcześniej planowano w dwunastu
  • Szef UEFA Aleksander Ceferin - jak wynika ze słów Karl-Heinza Rummenigge - zastanawia się nad zmianą formuły turnieju z uwagi na pandemię COVID-19
  • Reprezentacja Polski, już nie pod wodzą Jerzego Brzęczka, zagra w grupie E ze Słowacją, Szwecją i z Hiszpanią

Euro 2020 miało się odbyć na przełomie czerwca i lipca 2020 roku w dwunastu europejskich krajach. I tak np. reprezentacja Polski miała rywalizować w irlandzkiej stolicy Dublinie oraz w Bilbao w Kraju Basków. Na przeszkodzie stanęła jednak pandemia COVID-19, która zmusiła UEFA do przełożenia turnieju na 2021 rok, ale nawet teraz nie jest pewne, w jakiej formule odbędzie się ta impreza. Rąbka tajemnicy uchylił prezes Bayernu Monachium Karl-Heinz Rummenigge.

- Wiem, że prezydent UEFA Aleksander Ceferin, który jest bardzo ostrożny wobec koronawirusa, zastanawia się, czy w czasie pandemii nie byłoby rozsądniej zorganizować turniej w jednym kraju. Oczywiście z całym niezbędnym protokołem sanitarnym - powiedział Rummenigge w wywiadzie dla monachijskiego dziennika "Muenchner Merkur".

Euro 2021 może odbyć się w jednym kraju

Zapytany o to przez agencję AFP rzecznik prasowy UEFA odpowiedział: "Nie mamy żadnych informacji, które na tym etapie moglibyśmy przekazać albo skomentować".

W ubiegłym tygodniu Ceferin wyraził przekonanie, że "na 99,9 procent" turniej odbędzie się zgodnie z planem w 12 miastach w 12 różnych krajach. Dodał jednak, że federacja jest gotowa też na inne scenariusze.

Poinformował też, że w zależności od sytuacji zdrowotnej związanej z pandemią COVID-19 może być konieczne żonglowanie np. różnym stopniem zapełnienia trybun w różnych państwach. Przypomniał, że decyzja w tej sprawie ma zapaść 5 marca. Ceferin liczy, że w sukurs UEFA i lokalnym organizatorom przyjdą szczepienia.

Na razie kontynentalne władze futbolu pracują nad czterema różnymi wariantami organizacji spotkań - na pełnych stadionach, przy obecności kibiców między 50-100 proc. bądź 20-30 proc. pojemności trybun oraz całkiem bez kibiców.

Euro 2021: Polska w grupie E

Mistrzostwa Europy z udziałem 24 reprezentacji w 12 miastach w 12 różnych krajach były pomysłem poprzedniego szefa UEFA Michela Platiniego. Zaplanowana pierwotnie na 2020 rok impreza miała być pod tym względem wyjątkowa i w tej formule odbyć się po raz pierwszy.

Z uwagi na pandemię COVID-19 UEFA zdecydowała jednak o przełożeniu turnieju o rok. Jesienią udało się przeprowadzić baraże i wyłonić ostatnich uczestników Euro 2021, którego wszystkie 51 meczów mają zostać rozegrane w: Glasgow, Dublinie, Bilbao, Amsterdamie, Kopenhadze, Monachium, Rzymie, Sankt Petersburgu, Bukareszcie, Budapeszcie, Baku oraz Londynie, gdzie na Wembley odbędą się półfinały i finał.

Polska wystąpi w grupie E, a jej rywalami będą kolejno Słowacja, Hiszpania i Szwecja. Pierwsze i trzecie spotkanie zaplanowano w Dublinie, a drugie w Bilbao. Wiadomo natomiast, że biało-czerwonych nie poprowadzi zwolniony w poniedziałek Jerzy Brzęczek.

RadioZET.pl/PAP