Zamknij

Euro 2021: Ustalono zasady ws. meczów w czasach pandemii koronawirusa

05.05.2021 15:03
puchar Euro 2020
fot. Alexei Danichev/SPUTNIK Russia/East News

UEFA podjęła decyzję o zmianie zasad, co do meczów na Euro 2021. Chodzi o spotkania, które w pewnych wypadkach musiałyby zostać przeniesione.

UEFA przedstawiła zmodyfikowane zasady na Euro 2021. Pandemia koronawirusa wymusiła na organizacji wprowadzenie kilku zmian, co do meczów. Organizacja w specjalnym dokumencie opisała różne okoliczności, które mogą sprawić, że dane pojedynki między drużynami będą mogły zostać przełożone.

Postanowiono, że mecze nie będą przekładane, jeśli w którymś z zespołów dojdzie do pojedynczych zakażeń. Spotkania będą przekładane, jeżeli w kadrze meczowej znajdzie się mniej niż 13 piłkarzy w tym bramkarza. Wobec tego wcześniej poszerzono kadry drużyn z 23 do 26 graczy. W takim wypadku spotkania na Euro 2021 będą przekładane o 48 godzin. Podczas decyzji o przełożeniu pojedynku, od UEFA będzie zależeć lokalizacja przeprowadzenia meczu.

Euro 2021: Zmiany w meczach w czasach koronawirusa

- Jeżeli nie można przełożyć meczu, decyzje w tej sprawie podejmie Komisja ds. Kontroli, Etyki i Dyscypliny UEFA. Federacja, która jest odpowiedzialna za nie odbycie się meczu, zostanie ukarana walkowerem 0:3 – podano.

UEFA wzięła także pod uwagę ewentualną sytuację, gdy to sędziowie zostaną zakażeni koronawirusem. Wówczas organizacja sprowadzi arbitrów zastępczych, którzy będą mogli pochodzić z tego samego kraju, co drużyna grająca spotkanie.

Inauguracja Euro 2021 ma nastąpić 11 czerwca w Rzymie, gdy w spotkaniu grupy A Włochy zmierzą się z Turcją. Finał zaplanowano na 11 lipca w Londynie na Wembley. Reprezentacja Polski zagra w grupie E ze Słowacją, Hiszpanią i Szwecją. Biało-czerwoni rozegrają spotkania w Sankt Petersburgu i Sewilli.

RadioZET.pl