Zamknij

Polacy nie zagrają ani w Dublinie, ani w Bilbao? Chaos przed Euro 2021

08.04.2021 19:41
Bilbao może stracić Euro 2021
fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER/EastNews

Bilbao, podobnie jak Dublin, może stracić organizację Euro 2021. Wbrew wcześniejszym zapewnieniom władz, Hiszpańska Federacja Piłkarska (RFEF) nie udzieliła zgody na udział części kibiców w meczach organizowanych na stadionie San Mames. W obu miastach swoje spotkania ma rozegrać reprezentacja Polski.

  • Bilbao może stracić miano współgospodarza Euro 2021
  • W środę Hiszpańska Federacja Piłkarska zdementowała doniesienia rządu Kraju Basków o możliwości organizacji meczów z udziałem kibiców
  • W Bilbao ma się odbyć m.in. mecz Hiszpania - Polska w grupie E
  • Organizację Euro 2021 może stracić też Dublin, drugie z miast, w którym mają grać biało-czerwoni

Reprezentacja Polski podczas Euro 2021 zagra w grupie E. Biało-czerwoni stacjonować mają w Dublinie, gdzie odbędą się spotkania ze Słowacją i ze Szwecją. Na starcie z Hiszpanią drużyna Paulo Sousy powinna udać się do Bilbao. Niestety ze względu na obostrzenia wynikające z pandemii COVID-19, niepewną sytuację epidemiczną i brak gwarancji udziału kibiców w turnieju oba miasta mogą stracić miano współgospodarza turnieju.

Jeszcze w środę rano radio COPE informowało, że urząd miasta Bilbao zgodził się na zapełnienie stadionu San Mames w 25 procentach. Oznaczałoby to, że mecz Hiszpania - Polska na żywo mogłoby oglądać 13 tysięcy fanów. Później pojawiło się jednak oświadczenie Hiszpańskiej Federacji Piłkarskiej (RFEF), w którym stanowczo odrzucono taką możliwość.

Bilbao straci organizację Euro 2021?

Federacja stwierdziła, że warunki rządu baskijskiego są "niemożliwe do spełnienia" przed rozpoczęciem turnieju 11 czerwca. Zaprzeczono również, jakoby doszło do porozumienia z rządem regionalnym.

"To nieprawda, że federacja uzgodniła te warunki z rządem baskijskim, które są niemożliwe do spełnienia" - głosi oświadczenie związku.

Hiszpańska Federacja Piłkarska dodała ponadto, iż nie będzie ponosić żadnej odpowiedzialności, jeśli UEFA zdecyduje się pozbawić Bilbao praw gospodarza.

Stadion San Mames może pomieścić 53 tys. widzów. Hiszpania ma grać na nim swoje mecze grupy E - z Polską, Szwecją i Słowacją. Zaplanowano tam także jedno spotkanie 1/8 finału.

Polska nie zagra ani w Bilbao, ani w Dublinie?

Również w środę Irlandzki Związek Piłki Nożnej (FAI) przekazał, że nie jest w stanie zagwarantować udziału kibiców w meczach mistrzostw Europy 2021 w Dublinie. W stolicy Irlandii reprezentacja Polski ma grać dwa mecze.

"Irlandzki Związek Piłki Nożnej, kierując się radą i wskazówkami rządu, poinformował dziś UEFA, że z powodu pandemii COVID-19 nie jest obecnie w stanie zapewnić minimalnej liczby widzów na meczach EURO mających odbyć się w Dublinie w czerwcu" - napisano w oświadczeniu FAI.

Ultimatum UEFA dla miast-gospodarzy Euro 2021

W środę minął pierwszy termin wyznaczony przez UEFA na udzielenie gwarancji przez 12 miast-organizatorów dotyczących udziału przynajmniej części kibiców w turnieju. Europejska Unia Piłkarska już wcześniej sygnalizowała, że nie chce organizować meczów na obiektach bez publiczności.

Jak poinformowała agencja AFP, UEFA do 28 kwietnia przedłużyła termin dla miast-gospodarzy piłkarskich mistrzostw Europy, aby dostosowały swoje scenariusze do sytuacji związanej z pandemią koronawirusa i możliwie zwiększyły spodziewaną liczbę widzów na stadionach.

Mistrzostwa Europy miały się odbyć przed rokiem, ale z powodu pandemii zostały przełożone o rok. Rozpoczną się 11 czerwca, a zakończą miesiąc później.

RadioZET.pl/PAP