Zamknij

Euro 2021: UEFA zrezygnuje z kilku miast-gospodarzy? Obawy Niemców

17.03.2021 19:30
UEFA Euro 2021
fot. Alexei Danichev/SPUTNIK Russia/East News

UEFA nie chce, aby Euro 2021 odbyło się bez kibiców. W związku z tym może wycofać mecze z niektórych 12 miast-gospodarzy, które nie będą mogły przyjąć fanów - potwierdziło francuskiej agencji AFP źródło w Europejskiej Unii Piłkarskiej.

Aleksander Ceferin oświadczył w wywiadzie dla chorwackiej gazety "Sportske Novosti", że mecze przełożonych o rok wskutek pandemii Euro 2021 "nie będą rozgrywane przy pustych trybunach". - Wszyscy gospodarze będą musieli zagwarantować obecność kibiców - podkreślił szef UEFA.

Do tej pory UEFA oficjalnie pracowała nad czterema scenariuszami organizacji spotkań: na pełnych stadionach, przy obecności kibiców między 50-100 proc. bądź 20-30 proc. pojemności trybun oraz całkiem bez kibiców. Ostatnie wypowiedzi Ceferina i innych przedstawicieli UEFA wywołały niepokój m.in. w Niemczech.

- Wycofanie się Monachium nigdy nie było i nie jest brane pod uwagę - poinformował w środę niemiecki komitet organizacyjny. Stolica Bawarii ma być gospodarzem czterech spotkań.

Euro 2021: UEFA odbierze organizację turnieju Niemcom?

- W obecnej sytuacji nie można ocenić, czy poziom zakażeń pozwoli widzom przyjść na stadiony w czerwcu, czy nie. Ale jasne jest, że przy aktualnych przepisach tego typu zgromadzenia są niedozwolone - skomentował burmistrz Monachium Dieter Reiter.

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

Głos zabrała także przewodnicząca Komisji Sportu w Bundestagu Dagmar Freitag. Uznała ona żądanie UEFA jako "bezpodstawne i nieodpowiedzialne", a UEFA "po raz kolejny pokazała, w jakim stopniu równoległy świat piłki nożnej jest oderwany od rzeczywistości".

Euro 2021 z udziałem 24 reprezentacji w 12 różnych krajach były pomysłem m.in. poprzedniego szefa UEFA Michela Platiniego. Zaplanowana pierwotnie na 2020 rok impreza miała być pod tym względem wyjątkowa i w tej formule odbyć się po raz pierwszy.

Z uwagi na pandemię COVID-19 UEFA zdecydowała jednak o przełożeniu turnieju o rok - obecny termin to od 11 czerwca do 11 lipca.

RadioZET.pl/PAP