Zamknij

Euro 2021: Polacy zagrają w Sewilli? Reakcja hiszpańskiej federacji

16.04.2021 18:07
reprezentacja Polski
fot. PETER KOHALMI/AFP/East News

Hiszpańska Federacja Piłkarska (RFEF) zaproponuje stadion w Sewilli jako alternatywne miejsce na mecze Euro 2021, gdyby Bilbao zostało pozbawione prawa współorganizacji turnieju. Informację potwierdził prezes tamtejszego związku Luis Rubiales.

Stadion w Bilbao ma być gospodarzem trzech meczów fazy grupowej Euro 2021. Na tym obiekcie reprezentacja Polski zagra z Hiszpanią 19 czerwca. Poza zmaganiami grupowymi na tym obiekcie ma odbyć się jeden z meczów 1/8 finału. Organizatorzy nie są jednak w stanie zagwarantować władzom UEFA, że kibice będą mogli uczestniczyć w tych meczach, co jest warunkiem pozostania współgospodarzem.

Organ zarządzający europejskim futbolem dał baskijskiemu miastu, a także Dublinowi i Monachium, czas do 19 kwietnia na zapewnienie, że przynajmniej część kibiców wejdzie na ich stadiony.

- Uważamy, że dla nas, jako drużyny narodowej i jako kraju, fundamentalne znaczenie ma pozostanie narodem gospodarzem. To prawda, że w Bilbao są pewne trudności, ale decyzję musi podjąć UEFA. Byłoby dla nas straszne, gdyby te mecze (planowane w Hiszpanii - PAP) odbyły się w innym kraju - przyznał Rubiales.

Euro 2021: Polska zagra w Sewilli? Komentarz hiszpańskiej federacji

- Zamierzamy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby Hiszpania pozostała współgospodarzem. A La Cartuja to fantastyczny stadion, który ma wszystko, czego potrzeba, aby gościć turniej. Zorganizowanie trzech meczów reprezentacji narodowej i jednego w 1/8 finału to dla nas wielka sprawa, zarówno pod względem kibiców, jak i ekonomicznych - dodał.

Dziennik "El Independiente" już wcześniej podał, że mecz Hiszpanii z Polską może odbyć się w Sewilli, podobnie jak inne planowane w Bilbao. Według madryckiej gazety władze Sewilli są już zaangażowane w rozmowy z kierownictwem UEFA oraz samorządem Bilbao w sprawie ewentualnego zastąpienia tego miasta w pełnieniu roli współgospodarza.

7 kwietnia rząd regionu Kraju Basków, którego głównym miastem jest Bilbao, ogłosił, że miejscowe służby sanitarne zgadzają się na organizację tam spotkań Euro, ale tylko w sytuacji spadku dynamiki infekcji. Tymczasem ona systematycznie rośnie, a wspólnota ta jest jednym z najbardziej doświadczonych przez Covid-19 regionów Hiszpanii.

Z dokumentu baskijskich władz medycznych wynika, że planowane wstępnie wpuszczenie na stadion San Mames w Bilbao około 13 tys. kibiców na każdy z meczów rozgrywanych w ramach mistrzostw Europy mogłoby znacząco podnieść ryzyko infekcji koronawirusem.

RadioZET.pl/PAP