Zamknij

Euro 2021: Monachium straci prawo do organizacji meczów? Szczere słowa Niemców

12.04.2021 19:15
stadion Bayernu Monachium
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Monachium nie może obecnie zagwarantować, że przynajmniej część kibiców będzie mogło wejść na stadion na Euro 2021. Jednocześnie Rzym zasygnalizował, aby UEFA dała więcej czasu na podjęcie ostatecznej decyzji.

Monachium, Rzym, Bilbao i Dublin dostały od UEFA dziesięć dni na podjęcie decyzji w sprawie wpuszczenia kibiców na trybuny w trakcie Euro 2021. W innym wypadku europejska federacja może odebrać im rolę współgospodarza europejskiego czempionatu.  Pozostałych osiem miast już przedstawiło swoje scenariusze.

Z poniedziałkowych informacji wynika, że Monachium nie może na ten moment zagwarantować wpuszczenia nawet części widzów na trybuny Allianz Areny. Burmistrz niemieckiego miasta Dieter Reiter chciałby, aby kibice mogli wrócić na stadion.

- Jednak z dzisiejszego punktu widzenia nie można - niestety - wykluczyć, że z powodu występowania infekcji i związanych z nią obostrzeń, zgodnie z bawarskim rozporządzeniem w sprawie środków ochrony przed infekcjami, żaden widz nie może zostać wpuszczony na mecze w czerwcu - dodał w poniedziałkowym oświadczeniu.

Euro 2021: Monachium i Rzym stracą role współgospodarzy?

Przypomnijmy, że w Monachium planowane są trzy mecze fazy grupowej z udziałem reprezentacji Niemiec oraz jeden z ćwierćfinałów. Jeśli chodzi o Rzym, główny doradca naukowy włoskiego rządu stwierdził w poniedziałek, że wyznaczony (przez UEFA) termin dokładniejszego określenia liczby widzów na czerwcowe mecze Euro na Stadio Olimpico jest zbyt krótki.

- Byłoby pożądane, aby UEFA poświęciła trochę więcej czasu, ponieważ trudno jest przewidzieć wydarzenia za dwa miesiące" i dokonać "ocen dotyczących odsetka widzów i protokołów - stwierdził w RAI Franco Locatelli, doradca naukowy rządu. - Gdybyśmy mogli poczekać do pierwszych dni maja, byłoby bardziej wykonalne, aby prognoza stała się bardziej zgodna z ewolucją epidemiologiczną - dodał.

Ostateczna decyzja ws. miast-gospodarzy ma zapaść na Kongresie UEFA 19-20 kwietnia.

RadioZET.pl/PAP