Zamknij

Euro 2021. Polska nie zagra w Dublinie? Irlandia nie wpuści kibiców na stadion

07.04.2021 18:46
Euro 2020. Polska nie zagra w Dublinie? Irlandia nie wpuści kibiców na stadion
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Reprezentacja Polski najprawdopodobniej nie zagra meczów grupowych na Euro 2021 na stadionie w Dublinie. Irlandzki związek piłkarski stwierdził, że ze względu na pandemię nie może zagwarantować kibicom miejsc na stadionie. To jeden z kluczowych warunków, od których UEFA uzależniła organizację meczów w nadchodzących mistrzostwach Europy.

  • Dublin ma być gospodarzem dwóch spotkań Polaków na Euro 2021
  • 14 czerwca ma się tam odbyć spotkanie Polska – Słowacja, a 23 czerwca Szwecja – Polska
  • Organizacja meczów w stolicy Irlandii stanęła jednak pod znakiem zapytania. - Nie mamy w tym momencie możliwości, by zapewnić miejsce dla wymaganej liczby widzów – stwierdził irlandzki ZPN

"Irlandzki związek piłki nożnej po zasięgnięciu rady od rządu poinformował UEFA, że przez pandemię  COVID-19 nie będzie w stanie zagwarantować miejsca dla minimalnej liczby kibiców na stadionie" – czytamy w komunikacie, który ukazał się na oficjalniej stronie The Football Association of Ireland.

Dublin miał być gospodarzem czterech meczów  Euro 2021. Trzy z nich to spotkania w grupie E: Polska – Słowacja, Szwecja – Polska, Szwecja – Słowacja. Ostatnim byłby mecz o awans do ćwierćfinału mistrzostw Europy. 

Dublin nie zorganizuje meczów na Euro? Decyzja 20 kwietnia

„Poinformowaliśmy UEFA, że sprawa będzie na bieżąco analizowana i że zespół Dublin LOS, w tym rząd, będzie nadal na bieżąco omawiał wszystkie kwestie z UEFA. Wszyscy partnerzy Lokalnej Struktury Organizacyjnej - rząd, FAI, Aviva Stadium i Dublin City Council - zdają sobie sprawę z wyzwań związanych z obecnością kibiców na Aviva Stadium podczas zaplanowanej organizacji czterech meczów EURO 2020 tego lata i że kwestie zdrowia publicznego są najważniejsze” – stwierdzili organizatorzy w komunikacie.

Dyrektor irlandzkiego związku piłkarskiego Jonathan Hill stwierdził, że czeka na odpowiedź UEFA. „Złożyliśmy dziś swoje zgłoszenie i teraz czekamy na ich odpowiedź po otrzymaniu i rozpatrzeniu zgłoszeń ze wszystkich 12 miast-gospodarzy”.

Ostateczna decyzja w sprawie stadionów spodziewana jest na Kongresie UEFA 20 kwietnia.

Euro 2021. UEFA chce wpuścić widzów na stadiony?

Mecz Polska - Hiszpania (19 czerwca) odbędzie się w Bilbao, które już potwierdziło, że rozgrywane w tym mieście spotkania obejrzą z trybun kibice. Zajętych może być 25 procent miejsc, czyli ok. 13 tysięcy.

Podobną deklarację złożyło już kilka innych miast, m.in. Amsterdam i Glasgow.

RadioZET.pl/FAI/PAP