Zamknij

Jest decyzja UEFA! Euro 2020 przełożone na 2021 rok

17.03.2020 13:42
Euro 2020
fot. PAP/EPA

UEFA na wtorkowym spotkaniu z przedstawicielami europejskich klubów, lig i federacji poinformowała, że przełoży Euro 2020 na przyszły rok. Turniej odbędzie się w dniach 11 czerwca - 11 lipca 2021 roku. To oczywiście efekt panującej na świecie epidemii koronawirusa.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

- Decyzje podjęte przez UEFA zakładają warianty optymistyczne. Jest to ogólny zarys potencjalnych scenariuszy, ale najbliższe tygodnie pokażą, czy realizacja tych założeń będzie możliwa – zaznaczył prezes PZPN Zbigniew Boniek, cytowany na stronie krajowej federacji.

We wtorkowej wideokonferencji, oprócz władz UEFA i krajowych federacji piłkarskich, brały też udział stowarzyszenia klubów europejskich i lig europejskich oraz przedstawiciele zawodowych piłkarzy (FIFPro).

Przesunięcie na lato przyszłego roku turnieju ma umożliwić dokończenie w tym sezonie rozgrywek ligowych i pucharowych.

Euro 2020 przełożone: Co z rozgrywkami ligowymi?

W cytowanym przez PZPN komunikacie UEFA zaznaczono, że jeżeli pozwoli na to sytuacja, zostaną podjęte maksymalne wysiłki, aby rywalizację we wszystkich ligach krajowych i europejskich pucharach zakończyć do 30 czerwca.

Wobec tego nie będą obowiązywać zwyczajowe terminy przewidziane dla poszczególnych zmagań. "Ligi krajowe będą mogły być rozgrywane w środku tygodnia, a mecze w europejskich pucharach w trakcie weekendów" - podkreślono. Obecnie z powodu pandemii zawieszone są zmagania w zdecydowanej większości lig krajowych na Starym Kontynencie.

Prezes Francuskiej Federacji Piłkarskiej Noel Le Graet pochwalił "mądrą i pragmatyczną" decyzję UEFA, "umożliwiającą rozważenie zakończenia krajowych rozgrywek zawodowych i amatorskich, które mogą trwać do czerwca".

Euro 2020 przełożone: Kiedy finał Ligi Mistrzów i Ligi Europy?

Według nieoficjalnych informacji finał Ligi Mistrzów w tym sezonie ma się odbyć 27 czerwca w Stambule, a decydujący mecz Ligi Europy trzy dni wcześniej w Gdańsku. Terminy rozgrywania rund eliminacyjnych do europejskich pucharów w sezonie 2020/21 zostaną ustalone w odniesieniu do terminów zakończenia poszczególnych rozgrywek krajowych.

Mecze towarzyskie oraz baraże do turnieju Euro, które planowano na marzec, zostały przełożone na czerwiec. Polska miała teraz grać towarzysko z Finlandią we Wrocławiu i Ukrainą w Chorzowie.

Zmiana terminu mistrzostw Europy oznacza oczywiście inne poważne zmiany w kalendarzu.

- Zaplanowane na czerwiec 2021 roku mecze eliminacyjne do mistrzostw świata 2022 zostaną rozegrane w innym terminie - poinformował PZPN, dodając, że finały Ligi Narodów, turniej Euro do lat 21 oraz mistrzostwa Europy kobiet, planowane na czerwiec i lipiec 2021 roku, zostaną rozegrane w innym terminie.

Mecze Euro 2020 miały odbywać się od 12 czerwca do 12 lipca w 12 miastach z 12 krajów Europy: Rzymie, Monachium, Amsterdamie, Kopenhadze, Bilbao, Sankt Petersburgu, Bukareszcie, Budapeszcie, Baku, Glasgow, Dublinie i Londynie. Inaugurację zaplanowano w Rzymie, a decydującą fazę (półfinały i finał) - w Londynie.

Według informacji z wtorku, na formuła ma obowiązywać także w przyszłym roku. Zapewne wiele w tej kwestii zależy od tego, jak poszczególne kraje poradzą sobie z koronawirusem.

Pandemia koronawirusa skomplikowała jednak plany Europejskiej Unii Piłkarskiej. Trudno było sobie bowiem wyobrazić organizację za niespełna trzy miesiące turnieju na tak dużym obszarze - to oznaczałoby chęć przemieszczania się tysięcy kibiców po całym kontynencie, a obecnie wiele krajów zamyka granice.

Polscy piłkarze po ubiegłorocznym losowaniu w Bukareszcie trafili do grupy E - z Hiszpanią, Szwecją oraz drużyną ze ścieżki barażowej - Bośnią i Hercegowiną, Irlandią Północną, Słowacją lub Irlandią. Ostatni rywal miał być wyłoniony pod koniec marca, ale obecnie to niemożliwe.

Dwa mecze Polaków miały odbyć się w Dublinie - 15 czerwca ze zwycięzcą barażu oraz 24 czerwca ze Szwecją, a jeden w Bilbao – 20 czerwca z Hiszpanią.

Mistrzostwa Europy są rozgrywane od 1960 roku co cztery lata. Po raz pierwszy zostały przełożone i po raz pierwszy odbędą się w roku nieparzystym.

ZOBACZ KONIECZNIE: UEFA ogłosiła zmiany w europejskiej piłce. Nowe daty finałów LM i LE

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2021 roku

O możliwym przełożeniu Euro 2020 na lato roku 2021 mówiło się od kilku tygodni. Teraz UEFA potwierdziła najbardziej prawdopodobny scenariusz. Dzięki temu - jeśli epidemię koronawirusa uda się opanować - latem będzie można dokończyć rozgrywki ligowe i europejskie puchary.

Przypomnijmy, że pierwotnie turniej miał zostać rozegrany w dniach 12 czerwca - 12 lipca w dwunastu krajach. Wśród gospodarzy znalazły się takie miasta jak: Kopenhaga (Dania), Amsterdam (Holandia), Bukareszt (Rumunia), Dublin (Irlandia), Bilbao (Hiszpania), Budapeszt (Węgry), Glasgow (Szkocja), Monachium (Niemcy), Baku (Azerbejdżan), Petersburg (Rosja), Rzym (Włochy) i Londyn (Anglia)

RadioZET.pl/PAP