Zamknij

Rosja oferuje pomoc przy organizacji mistrzostw Europy 2020

16.03.2020 22:43
Euro 2020
fot. PAP/EPA

Rosja oferuje swoją pomoc jako ewentualny zastępczy gospodarz piłkarskich mistrzostw Europy - podają tamtejsze media. Wobec rozprzestrzeniającego się koronawirusa turniej, który miał się odbyć od 12 czerwca do 12 lipca w dwunastu krajach, raczej zostanie przełożony.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Sankt Petersburg jest jednym z 12 miast-gospodarzy najbliższego Euro, podobnie jak m.in. Rzym, Londyn, Amsterdam, Monachium czy Bilbao, ale epidemia koronawirusa na Starym Kontynencie bardzo komplikuje plany Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA).

Trudno sobie wyobrazić organizację turnieju w 12 państwach - to oznaczałoby przemieszczanie się tysięcy kibiców po całej Europie, a obecnie wiele krajów zamyka granice.

W tej sytuacja Rosja, w której oficjalnie odnotowano stosunkowo niewiele przypadków koronawirusa w porównaniu z innymi krajami Europy, oferuje swoją pomoc w kwestii samodzielnej organizacji turnieju.

- Jesteśmy gotowi zewrzeć szeregi - miał powiedzieć według rosyjskich mediów, na które powołuje się agencja DPA, Aleksiej Sorokin, szef komitetu organizacyjnego Euro 2020 w Sankt Petersburgu.

- Ale najpierw musimy przedyskutować, jaki byłby format tego turnieju i ile meczów może się odbyć - dodał.

Jak zaznaczył, ostateczna decyzja należeć będzie do UEFA.

Rosja była jedynym gospodarzem piłkarskich mistrzostw świata w 2018 roku.

We wtorek odbędzie się wideokonferencja UEFA z przedstawicielami krajowych federacji piłkarskich oraz europejskich lig i klubów. Wówczas może zapaść wiele konkretnych decyzji dotyczących rozgrywek, m.in. właśnie Euro 2020.

Pandemia zapalenia płuc wywoływanego przez nowy rodzaj koronawirusa wybuchła w grudniu w Wuhan w środkowych Chinach. Według oficjalnych danych potwierdzono dotychczas ponad 181 tys. przypadków zakażenia i ok. 7,1 tys. zgonów zarażonych wirusem. W Polsce odnotowano 177 przypadków choroby, w tym cztery śmiertelne. W Europie najgorsza sytuacja jest we Włoszech.

Koronawirus w Polsce – najnowsze dane, co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP/AN