Szkocja z awansem na Euro. Zdecydowały rzuty karne

12.11.2020 23:57
Szkocja

Reprezentacja Szkocji pokonała w Belgradzie Serbię 5:4 w rzutach karnych w finałowym meczu barażowym i po raz pierwszy od 24 lat wystąpi w mistrzostwach Europy. Mecz zakończył się wynikiem 1:1 po dogrywce. W przyszłorocznym turnieju zagra w grupie D z Anglią, Chorwacją i Czechami.

W pierwszej połowie bliżej zdobycia gola byli Szkoci. Tymczasem Serbowie mieli problemy z przyjęciem piłki i z wielkim trudem podchodzili pod bramkę rywala. Jednak po zmianie stron wynik meczu otworzyli Wyspiarze. W 52. minucie spotkania Ryan Christie płaskim strzałem wpakował piłkę do siatki.

Kiedy wydawało się, że Szkoci znajdą się na mistrzostwach Europy nieoczekiwanie w 90. minucie do wyrównania doprowadził Luka Jović. Piłkarz Realu Madryt wykorzystał dośrodkowanie z rzutu rożnego i głową skierował futbolówkę do bramki.

El. Euro: Szkocja pokonała Serbię po rzutach karnych

W dogrywce to Serbowie byli bliżsi wyjścia na prowadzenie po strzale Nemanja Gudelji, ale kapitalną interwencją popisał się David Marshall.

W końcu o awansie przesądził konkurs rzutów karnych. W pierwszych seriach żaden z piłkarzy nie chciał się pomylić. Dopiero w piątej serii Aleksandar Mitrović jako ostatni nie wykorzystał jedenastki, dzięki czemu Szkoci wygrali 5:4.

Serbia - Szkocja 1:1 po dogr. (1:1, 0:0), 4-5 w karnych

Bramki: dla Serbii: Luka Jovic (90); dla Szkocji: Ryan Christie (52).