Zamknij

Ceremonia otwarcia Euro 2021: Kiedy i gdzie się odbędzie? Co o niej wiadomo?

10.06.2021 21:20
Ceremonia otwarcia Euro 2021
fot. AP/Associated Press/East News

Ceremonia otwarcia Euro 2021 - KIEDY, GDZIE, CO WIADOMO, SZCZEGÓŁY. Ceremonia otwarcia Euro 2021 - co o niej wiadomo, na którym stadionie się odbędzie i w jakim mieście? Kto zagra w meczu otwarcia i zainauguruje Euro 2021? Szczegóły ceremonii otwarcia Euro 2021.

  • Euro 2021 odbędzie się w 11 europejskich miastach w dniach 11 czerwca - 11 lipca
  • W turnieju weźmie udział reprezentacja Polski
  • Ceremonia otwarcia Euro 2021: co o niej wiadomo? Kiedy się odbędzie? Poznaj szczegóły

Ceremonia otwarcia Euro 2021 - co wiadomo? Piłkarskie mistrzostwa Europy 2020 (oficjalna nazwa to UEFA EURO 2020) zostały przełożone o dwanaście miesięcy z powodu pandemii COVID-19. Turniej pierwotnie miał się odbyć w czerwcu i lipcu 2020 roku w dwunastu europejskich miastach, jednak nie wszystkie dały gwarancję UEFA wpuszczenia kibiców na stadiony, a taki był warunek postawiony przez federację kierowaną przez Aleksandra Ceferina. W efekcie bazę oraz lokalizację swoich spotkań straciła reprezentacja Polski, gdyż z rozpiski wypadły Dublin oraz Bilbao. Biało-czerwoni mecze grupy E ze Słowacją, z Hiszpanią i ze Szwecją rozegrają w Sankt Petersburgu i w Sewilli.

Ostateczna formuła imprezy tylko nieznacznie się zmieniła. Sankt Petersburg już wcześniej był jednym z gospodarzy, dlatego Euro 2021 finalnie odbędzie się w jedenastu miastach. Nie dokonano żadnych korekt w planie meczu otwarcia ani w rundzie finałowej. O medale piłkarze powalczą na londyńskim Wembley.

Ceremonia otwarcia Euro 2021 - kiedy, gdzie, o której, co wiadomo?

Ceremonia otwarcia mistrzostw Europy czy świata nie jest przygotowywana z takim pietyzmem jak ceremonia otwarcia i zamknięcia igrzysk olimpijskich. Te potrafią trwać kilka godzin i być precyzyjnie zaplanowanym widowiskiem skrojonym na potrzeby kibiców ze wszystkich kontynentów. W ME takiej "pompy" nie ma, co nie oznacza, że nie będzie doniośle.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że ME 2021 zainauguruje spotkanie Turcja - Włochy (godz. 21) na Stadio Olimpico w Rzymie i to właśnie w Wiecznym Mieście na godzinę przed pierwszym gwizdkiem odbędzie się ceremonia otwarcia. Jak będzie wyglądać? Co o niej wiadomo?

Ceremonia otwarcia Euro 2021 - jak ma wyglądać, co wiadomo? [INFORMACJE]

Organizatorzy podali już szczegóły ceremonii otwarcia Euro 2021.  Przed meczem Włochy - Turcja na boisko wejdzie Alesandro Nesta i Francesco Totti, którzy wykopią piłki w trybuny. Ma być to symboliczny gest przywitania widzów na stadionach. Na Stadio Olimpico, gdzie odbędzie się mecz, zasiądzie 16 tys. osób. 

 Kolejną częścią otwarcia Euro ma być występ Andrei Bocellego, który wykona Nessun Dorma, najbardziej znany akt opery Turandot Giacomo Pucciniego. Potem, na niebie zobaczymy pokaz zespołu akrobacyjnego Włoskich Sił Powietrznych i pokazy pirotechniczne. 

Euro 2021 - reprezentacja Polski w grupie E

W Euro 2021 wystąpią 24 drużyny, w tym reprezentacja Polski. Awans na imprezę biało-czerwoni wywalczyli pod wodzą Jerzego Brzęczka i to on miał prowadzić drużynę na Euro 2020. Wszystko się zmieniło po decyzji o przełożeniu turnieju. Prezes PZPN Zbigniew Boniek skorzystał z możliwości zatrudnienia Paulo Sousy i na pół roku przed główną imprezą sezonu 2021 zmienił selekcjonera.

Polska zagra w grupie E ze Słowacją (14 czerwca), z Hiszpanią (19 czerwca) i ze Szwecją (23 czerwca). Wszystkie mecze na żywo na sport.radiozet.pl.

RadioZET.pl/metro.com.uk/TVP Sport