Zamknij

Francja rozlicza Euro 2016. Zarobiła ponad miliard euro

Krzysztof Sobczak
11.01.2017 16:29
Euri 2016
fot. PAP/EPA

Na organizacji ubiegłorocznych mistrzostw Europy w piłce nożnej Francja zarobiła 1,22 mld euro - wynika z analizy przygotowanej dla ministerstwa sportu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Analizę przygotowało stowarzyszenie Keneo oraz Centrum Prawa i Ekonomii Sportu w Limognes. Obliczenia są szacunkowe i niepełne, gdyż w badaniach nie uwzględniono m.in. kwot wydawanych przez miejscowych kibiców. Na te 1,22 mln euro zysku składają się głównie turyści - 613 tys. kibiców oraz 34 tysięcy zaproszonych gości pozostawiło nad Sekwaną 625,8 mln euro - i organizatorzy, a więc UEFA (360 mln euro).

Przeciętny kibic zagraniczny wydawał 154 euro dziennie, a przebywał w kraju siedem dni. Większość kosztów obejmowało zakwaterowanie i... zwiedzanie kraju.

Na zysk złożyły się także osoby akredytowane, uczestnicy Euro 2016 oraz sponsorzy. Francja zarobiła również 70 mln euro na podatku VAT.

Zyski przewyższyły wydatki

Nie wiadomo dokładnie, ile Francuzi musieli wydać, by zorganizować turniej, ale te sumy z pewnością nie przewyższają zysków. Państwo odblokowało 160 mln euro na budowę bądź modernizację stadionów i poniosło koszty z tytułu zabezpieczenia imprezy. To kolejne 24 mln euro.

W kraju zorganizowano wiele stref kibica, ale koszty ich budowy ponosiły samorządy.

RadioZET.pl/TVN24/KS