El. MŚ 2018. Niemcom grożą ujemne punkty. Co zrobi FIFA?

Mikołaj Pietraszewski
05.09.2017 11:30
Mecz
fot. East News

Niemieckie media ostrzegają, że ich reprezentacja może zostać ukarana ujemnymi punktami. Wszystko przez skandaliczne okrzyki części kibiców, którzy podczas meczu z Czechami wykrzykiwali hasła sławiące ideologię nazistowską.

Piątkowe spotkanie w Pradzie, w ramach eliminacji przyszłorocznego mundialu, zakończone zwycięstwem aktualnych mistrzów świata 2:1, zostanie zapamiętane niekoniecznie dzięki wydarzeniom na boisku, ale niestety poprzez zachowanie niemieckich pseudokibiców.

Nazistowskie hasła

Tuż przed meczem spiker praskiego stadionu poprosił zgromadzonych na nim fanów o minutę ciszy ku pamięci dwóch zmarłych czeskich działaczy. Już wtedy - a także później, podczas odgrywania hymnów obydwu państw - chuligani wznosili nazistowskie hasła, m.in. "Sieg heil".

Jak podaje "Bild", większość z tej grupy to członkowie skrajnie prawicowych organizacji „Faust des Ostens” i „Hooligans Elbflorenz” oraz kibice Dynama Drezno. Policji udało się jak na razie ustalić tożsamość 13 osób.

Zarówno selekcjoner Joachim Low, jak i niemieccy piłkarze zdecydowanie odcięli się od zachowania szalikowców - żaden z nich nie podszedł po meczu pod trybunę gości.

Co na to FIFA?

FIFA na razie nie wykonuje żadnych konkretnych działań - jej przedstawiciele czekają na sprawozdanie swojego delegata z tego spotkania.

- Żadne konsekwencje nie zostały jeszcze wyciągnięte, ale być może jest to kwestią czasu. Decyzję w tej sprawie podejmie Komisja Dyscyplinarna FIFA, która wciąż czeka na raport z Pragi- mówi cytowana przez portal sport1 rzeczniczka światowej organizacji piłkarskiej.

Realna groźba kary

Co grozi Niemcom? Najprawdopodobniej odjęcie jednego bądź kilku punktów zdobytych w eliminacjach oraz dotkliwa kara finansowa. Można się tego spodziewać, ponieważ organizacje sportowe są bardzo wyczulone na takie kwestie jak propagowanie rasizmu czy systemów totalitarnych. Dwa lata temu odjęciem punktu oraz grzywną w wysokości 100 tys. euro ukarano chorwacką federacją za to, że tamtejsi kibice, podczas jednego z meczów, ukazali (dzięki zapalonym racom) swastykę. 

Niemcy w swojej grupie eliminacyjnej zajmują 1 miejsce - zgromadzili dotychczas 24 pkt. Mają 5-pkt przewagę nad drugą Irlandią Północną. Ewentualne odjęcie punktu nie wpłynęłoby więc znacząco na ich sytuację w tabeli.

RadioZET.pl/sport.pl/MP