El. Euro 2020: Przełamanie Lewandowskiego, Polska pokonała Łotwę

24.03.2019 22:35

Reprezentacja Polski wygrała z Łotwą 2:0 w meczu 2. kolejki eliminacji Euro 2020. Jedną z bramek zdobył Robert Lewandowski, dla którego było to pierwsze trafienie w narodowych barwach od ponad 800 minut. Drugiego gola dołożył Kamil Glik.

Polska - Łotwa na żywo fot. PAP/EPA

Biało-czerwoni, podbudowani czwartkową wygraną na wyjeździe z Austrią 1:0, byli zdecydowanymi faworytami w starciu z teoretycznie najsłabszą drużyną grupy G. Nawet mimo faktu, że trener Jerzy Brzęczek nie mógł wystawić kilku obrońców. Jan Bednarek i Bartosz Bereszyński nie wystąpili z powodu infekcji, a Marcin Kamiński, który nie grał z Austrią, ma uraz mięśniowy.

W porównaniu ze spotkaniem w Wiedniu w wyjściowym składzie zaszły trzy zmiany. Bednarka zastąpił Michał Pazdan, Bereszyńskiego – Arkadiusz Reca, zaś Arkadiusza Milika – Krzysztof Piątek, który w inauguracyjnym meczu wszedł w trakcie drugiej połowy i zdobył bramkę.

Początek meczu dla gości

Początek spotkania niespodziewanie należał do drużyny gości. Już w drugiej minucie groźny strzał z dystansu oddał Gutkovskis, ale Wojciech Szczęsny wybił piłkę na rzut rożny. Niedługo później niecelnie z rzutu wolnego uderzył znany z polskich boisk Deniss Rakels.

W miarę upływu czasu do głosu zaczęli dochodzić biało-czerwoni, ale mimo rosnącej przewagi mieli duże problemy ze stwarzaniem sytuacji.

Kibice poderwali się w 24. minucie, gdy rozgrywający 104. mecz w kadrze Robert Lewandowski nie wykorzystał sytuacji sam na sam ze Steinborsem. Jedenaście minut później po technicznym strzale kapitana reprezentacji Polski piłka trafiła w słupek. Wkrótce potem niecelnie uderzył głową Piątek.

W 38. minucie znów groźnie zaatakowali Łotysze. W świetnej sytuacji, praktycznie sam przed Szczęsnym, znalazł się Gutkovskis, jednak gracz Bruk-Betu Termaliki kopnął lekko i polski bramkarz nie miał żadnych kłopotów.

Zdecydowanie lepsza druga połowa

W drugiej połowie Polacy od razu zaatakowali. W 48. minucie bliski zdobycia bramki był Kamil Grosicki, ale bramkarz Łotyszy nie dał się zaskoczyć, podobnie jak cztery minuty później Piątkowi (uderzał głową).

W 58. minucie ożywiła się skromna grupa fanów z Łotwy – znakomitą okazję zmarnował wówczas Arturs Karasausks. W odpowiedzi groźnie główkował Grosicki.

Od 62. minuty w ekipie gospodarzy grał Jakub Błaszczykowski, rekordzista pod względem występów w kadrze narodowej, dla którego to 106. mecz w narodowych barwach.

Ataki Polaków były nieskuteczne do 76. minuty. Wówczas po dośrodkowaniu z lewej strony Recy akcję skutecznym strzałem głową wykończył Lewandowski.

To jego 56. gol w reprezentacji narodowej, dzięki czemu „śrubuje” swój rekordowy wynik w historii polskiego futbolu. W niedzielę kapitan kadry trafił do siatki po ośmiu kolejnych meczach bez gola w zespole narodowym (poprzednio 12 czerwca 2018 roku z Litwą).

W 84. minucie było już 2:0, tym razem po dośrodkowaniu z rzutu rożnego celnym strzałem głową popisał się Kamil Glik.

Po dwóch kolejkach w grupie G biało-czerwoni jako jedyni mają komplet punktów. Kolejne mecze zagrają w czerwcu – na wyjeździe z Macedonią Północną i u siebie z Izraelem.

Eliminacje Euro 2020: TABELA i WYNIKI "polskiej" grupy

TAK RELACJONOWALIŚMY MECZ POLSKA - ŁOTWA:

90. min.

Koniec meczu! Polska - Łotwa 2:0!

89. min.

Rzut wolny dla Polski. Lewandowski strzela, ale nad bramką.

87. min.

Milik melduje się na boisku. Zmienił Piątka.

85. min.

Dośrodkowanie Błaszczykowskiego z rzutu rożnego na głowę Glika, który z bliska podwyższa prowadzenie biało-czerwonych!

85. min.

GOOOL!!! Kamil Glik!!!

84. min.

Lewandowski teraz wpada w pole karne, wykłada piłkę Frankowskiego do pustej bramki... Nie trafił!

83. min.

Frankowski pojawia się na boisku. Zmienił Grosickiego.

81. min.

81. min.

76. min.

Reca dośrodkowuje w pole karne, a tam kapitalnie wbiega Lewandowski i mocnym strzałem głową pakuje piłkę do bramki!

76. min.

GOOOL!!! Lewandowski!!!

74. min.

Strzela Lewandowski... W mur.

73. min.

Rzut wolny blisko bramki. Będzie szansa na gola dla Polski.

69. min.

Żółta kartka dla Kędziory za ostre wejście w rywala w walce o górną piłkę.

64. min.

Ładna akcja biało-czerwonych. Lewandowski zagrał do Piątka, ten minął bramkarza, ale potem nie zdołał umieścić piłki w siatce z ostrego kąta.

62. min.

Zmiana w reprezentacji Polski: Błaszczykowski zmienia Klicha.

61. min.

Kędziora w pole karne... Strzela Grosicki! Z najwyższym trudem broni Steinbors.

60. min.

Lewandowski strzela głową i trafił piłką w rękę rywala! Sędzia nie wskazuje jednak na jedenasty metr.

58. min.

Mamy bardzo dużo szczęścia. Karasausks wyszedł sam na sam ze Szczęsnym, ale zbyt długo zwlekał ze strzałem i ostatecznie został zablokowany.

57. min.

Dośrodkowanie... Wybita piłka spada na nogę Zielińskiego - strzał! Nad bramką!

56. min.

Będzie kolejny rzut rożny dla reprezentacji Polski.

52. min.

Dośrodkowanie Zielińskiego... Piątek strzela głową! Broni kapitalnie Steinbors!

49. min.

Teraz Grosicki na lewej stronie, wycofuje do Lewandowskiego - strzał! Zablokowany po raz kolejny.

48. min.

Ależ była teraz szansa! Lewandowski zagrał w pole karne do Grosickiego, ten uderzył z pierwszej piłki, ale świetnie interweniował Steinbors.

47. min.

Tutaj wracamy na chwilę do bramkowej sytuacji z pierwszej połowy:

46. min.

Czas na drugą połowę!

45. min.

Wracamy za kilka minut...

45. min.

Koniec pierwszej połowy! Polska - Łotwa 0:0!

40. min.

Kędziora w pole karne, tam przyjmuje piłkę Lewandowski - strzela! Zablokowany.

38. min.

Gutkovskis teraz urwał się naszej obronie, strzela na bramkę Szczęsnego! Za słabo. Mieliśmy sporo szczęścia.

37. min.

W odpowiedzi uderza zza pola karnego Rakels, ale bez problemów łapie piłkę Szczęsny.

36. min.

Jest kolejna szansa, Grosicki w pole karne do Piątka, ten strzela głową! Tuż obok bramki!

35. min.

Teraz piłka do Lewandowskiego, ten strzela w długi róg! Słupek!

34. min.

Lewandowski ładnie w pole karne do Zielińskiego, ten strzela z ostrego kąta! Wysoko nad bramką.

33. min.

Reca dośrodkowuje z lewej strony, ale niecelnie. Wznowi od bramki Steinbors.

31. min.

Jeszcze jeden rzut rożny dla Polski. Znów jednak nie stwarzamy po nim zagrożenia.

29. min.

Wreszcie pograli ładnie Polacy. Piątek do Lewandowskiego, ale ten źle przyjął piłkę w polu karnym rywali.

24. min.

Jeszcze do piłki dopada Piątek, pada w polu karnym! Sędzia przerywa grę, ale po to, by ukarać Piątką żółtą kartką! Uznał, że polski napastnik chciał wymusić rzut karny.

24. min.

Krychowiak teraz zagrywa daleką piłkę na Lewandowskiego, dobre przyjęcie, wychodzi sam na sam - strzela! Kapitalnie broni Steinbors!

20. min.

Zieliński zagrywa w pole karne, ale niedokładne. Wznowią grę rywale.

18. min.

Lewandowski spróbował uderzenia z dystansu, ale nie trafił w bramkę.

18. min.

Posiadanie piłki 58 - 42 proc. dla Polski.

17. min.

Jest kolejny rzut rożny dla Polski. Dośrodkowanie... Znów oddalają grę rywale.

14. min.

Radzą sobie z dośrodkowaniem Grosickiego goście.

13. min.

Grosicki teraz do Piątka - strzał! Zablokowany i będzie rzut rożny.

12. min.

Ucierpiał w walce o górną piłkę Glik. Wygląda jednak na to, że będzie w stanie kontynuować grę.

11. min.

Łotwa ma rzut rożny. Jest strzał na bramkę Szczęsnego, ale niecelny.

9. min.

Teraz Lewandowski na lewej stronie, wpada w pole karne, podaje do środka... Zablokowane to zagranie. Wybijają piłkę obrońcy rywala.

7. min.

Faul w ataku Lewandowskiego. Póki co biało-czerwoni bez żadnej okazji.

5. min.

Jednak mamy strzał, ale obok bramki.

4. min.

Rzut wolny dla rywali. Będzie okazja do dośrodkowania.

3. min.

Tymczasem Gutkovskis strzela z dystansu! Broni Szczęsny! To było groźne uderzenie.

1. min.

Już na samym początku w walce o piłkę ucierpiał Deniss Rakels. Potrzebna była pomoc medyczna.

1. min.

Zaczynamy!

20:44
20:43

Mazurek Dąbrowskiego jak zwykle pięknie odśpiewany przez cały stadion.

20:39

Wychodzą! Za chwilę hymny narodowe.

20:39

Piłkarze obu ekip gotowi już do wyjścia na boisko.

20:33

Dziś liczymy na przełamanie Roberta Lewandowskiego. Kapitan biało-czerwonych nie trafił w narodowych barwach od ośmiu spotkań.

20:24

Dziś odbył się już jeden mecz 2. kolejki w "polskiej" grupie. Austria niespodziewanie przegrała na wyjeździe z Izraelem 2:4.

20:11

Przypomnijmy, że w czwartek na inaugurację eliminacji Euro 2020 Polska pokonała Austrię 1:0. Łotwa przegrała natomiast z Macedonią 1:3.