El. Euro 2020: Polska pokonała Łotwę po hat-triku Lewandowskiego

10.10.2019 22:38
Polska - Łotwa na zywo

Reprezentacja Polski pokonała Łotwę 3:0 w meczu 7. kolejki eliminacji Euro 2020. Autorem wszystkich bramek dla biało-czerwonych był Robert Lewandowski.

Zgodnie z przewidywaniami większość na trybunach w Rydze stanowili polscy kibice. Łotysze, podobnie jak w poprzednich spotkaniach eliminacji, nie zapełnili trybun stadionu Daugava, składającego się z trzech osobnych trybun bez dachu. W czwartek fani gospodarzy zasiedli tylko w sektorze za jedną z bramek. I to też nie w komplecie.

Kilka godzin przed meczem trudno było spotkać kibiców w łotewskich barwach na ulicach Rygi, widać i słychać było tylko fanów reprezentacji Jerzego Brzęczka. Nie tylko z kraju – dotarli tutaj m.in. z Anglii.

Faworyt przed tym meczem był oczywisty. Polska, mimo słabszych występów we wrześniu (0:2 ze Słowenią i 0:0 z Austrią), zajmowała pierwsze miejsce w grupie, a Łotysze ostatnie. Gospodarze czwartkowego meczu przegrali już m.in. 0:6 z Austrią i 0:5 ze Słowenią. Mieli bilans bramkowy 1-21, a ten jedyny gol to samobójczy strzał rywali (w marcowym meczu z Macedonią Północną).

W czwartkowym meczu po raz 109. w reprezentacji Polski, co jest jej rekordem, zagrał kapitan Robert Lewandowski, a 70. – Kamil Glik. Natomiast w reprezentacji Łotwy setny mecz (tak wynika z danych tamtejszej federacji) rozegrał 39-letni bramkarz i kapitan Andris Vanins.

Już po trzynastu minutach biało-czerwoni prowadzili 2:0 po golach Roberta Lewandowskiego. Te bramki chyba nie mogły zdziwić słoweńskiego selekcjonera Łotyszy Slavisę Stojanovica, który dzień wcześniej nazwał 31-letniego piłkarza najlepszym obecnie środkowym napastnikiem na świecie.

Po niespełna kwadransie było więc praktycznie po meczu i chyba jedyną kwestią pozostawały rozmiary zwycięstwa gości. W pierwszej połowie szansę mieli jeszcze Grzegorz Krychowiak (jego strzał z dystansu obronił Vanins) oraz Kamil Grosicki. Łotysze przed przerwą odpowiedzieli tylko płaskim, niecelnym strzałem Olegsa Laizansa.

Druga część zaczęła się ponownie od ataków podopiecznych Brzęczka. Dwóch okazji nie wykorzystał Grosicki. Biało-czerwoni nie forsowali tempa, ale nawet bez zbytniego wysilania się ich przewaga nie podlegała dyskusji.

W 76. minucie swoją trzecią bramkę w tym meczu, a łącznie 60. w kadrze narodowej, zdobył z bliska po strzale do pustej bramki Lewandowski. Łotysze na chwilę stanęli, jakby spodziewając się reakcji sędziego.

Do końca wynik nie uległ już zmianie, a końcowy gwizdek kibice przyjęli chyba z ulgą – w Rydze było zimno i deszczowo.

Po siedmiu kolejkach piłkarze Brzęczka prowadzą w grupie G z dorobkiem 16 punktów. W niedzielę w Warszawie biało-czerwoni zagrają z Macedonią Północną.

TAK RELACJONOWALIŚMY MECZ ŁOTWA - POLSKA:

90. min.

Dziękujemy za dziś i zapraszamy na niedzielę - na relację z meczu Polska - Macedonia.

90. min.

Koniec meczu! Polska pokonała Łotwę 3:0!

88. min.

Jest wrzutka w pole karne, ale nikt z Łotyszy nie sięgnął piłki.

87. min.

Dopiero teraz mają rzut wolny. Dośrodkowanie i wybija Glik na rzut rożny.

86. min.

Gospodarze nawet nie starają się zaatakować Polaków.

82. min.

Zejście do środka Szymańskiego, ale nie zdołał oddać strzału.

80. min.

Jeszcze jedna zmiana: Reca wchodzi za Rybusa.

77. min.

Frankowski wchodzi na boisko w miejsce Grosickiego.

77. min.

Dość przypadkowo piłka spadła pod nogi Lewandowskiego, a ten z bliska wpakował ją do pustej bramki.

76. min.

GOOOL! Lewandowski skompletował hat-trika!

74. min.

Strzela z dystansu Zieliński, ale wysoko nad bramką.

74. min.

W odpowiedzi Ikaunieks zagrywa w pole karne, ale piłkę wybija Glik.

71. min.

Krychowiak w roli skrzydłowego, zagrywa na głowę Piątka - strzał! Za lekki.

70. min.

Rzut rożny dla reprezentacji Polski. Dośrodkowanie... Oddalają Łotysze.

67. min.

Słabszy fragment gry Polaków. Dużo walki w środku pola.

64. min.

Teraz Krychowiak, ale wysoko nad bramką.

63. min.

Spróbował strzału z linii pola karnego Piątek! Wprost w bramkarza.

60. min.

Klich jednak opuszcza plac gry. W jego miejsce pojawia się Krzysztof Piątek.

57. min.

Na szczęście szybko wrócił do gry.

56. min.

Leży na boisku Klich. Ucierpiał w walce o górną piłkę.

54. min.

Vitalijs Maksimenko w trakcie walki o piłkę uderzył w twarz Zielińskiego. Żółta kartka.

52. min.

Jeszcze raz w akcji Grosicki, schodzi do środka - strzał! Spokojnie łapie piłkę Andris Vanins.

50. min.

Urwał się na lewej stronie Grosicki, wycofał piłkę do Zielińskiego, ale w ostatniej chwili podanie przeciął jeden z obrońców.

47. min.

Ładnie Szymański w pole karne do Kędziory - dośrodkowuje, ale odbija piłkę bramkarz.

46. min.

Ależ miał szansę Grosicki! Kapitalnie urwał się obronie, minął bramkarza, ale potem oddał zbyt lekki strzał i golkiper zdołał wrócić po piłkę.

46. min.

Zaczynamy drugą połowę!

45. min.

Wracamy za kilka minut...

45. min.

Koniec pierwszej połowy! Polska prowadzi z Łotwą 2:0!

45. min.

Dośrodkowanie, ale spokojnie oddalamy grę.

45. min.

Będzie jeszcze rzut rożny dla gospodarzy.

42. min.

Posiadanie piłki 62-38 proc. na korzyść reprezentacji Polski.

41. min.

Olegs Laizans spróbował uderzenia z dystansu, ale nie trafił w bramkę.

37. min.

Lewą stroną ruszyli rywale. Dośrodkowanie... Marcis Oss strzela, ale dobrze broni Szczęsny.

35. min.

Polska stara się uspokoić grę i dłużej utrzymać się przy piłce.

30. min.

Odbiór Bednarka, Lewandowski zagrywa na wolne pole do Grosickiego, strzela z ostrego kąta! Obok!

29. min.

Rywale próbowali odpowiedzieć, ale strzał zablokowany przez Glika.

27. min.

Krychoiwak strzela z dystansu! Broni z najwyższym trudem Andris Vanins.

23. min.

Groźna akcja gospodarzy, Gutkovskis minął Rybusa, dośrodkowuje... Wybija piłkę Bednarek.

18. min.

Klich fauluje w środku pola.

17. min.

Lewandowski próbował zagrać szybko z Grosickim, ale podał bardzo niecelnie.

16. min.

Tak padłą pierwsza bramka dla Polski:

13. min.

Grosicki ruszył lewą stroną, zagrał płasko w pole karne, a tam strzałem z pierwszej piłki do bramki trafia Lewandowski! To jego drugi gol w dzisiejszym meczu!

13. min.

GOOOL!!! Prowadzimy 2:0!!!

9. min.

Szybka akcja reprezentacji Polski, Szymański zagrał w pole karne do Lewandowskiego, a ten z bliska pokonał bramkarza rywali.

9. min.

GOOOL!!! Lewandowski!

8. min.

Dużo teraz gry w środku pola.

6. min.

Ładnie zagrał Lewandowski z Szymańskim na prawej stronie, "Lewy" wbiega w pole karne... Niestety uciekła mu piłka. Wznowi bramkarz gospodarzy.

4. min.

Rzut wolny dla biało-czerwonych. Grosicki w pole karne... Pewnie łapie piłkę Andris Vanins.

4. min.

Jeszcze jedna próba dalekiego zagrania, ale na spalonym Zieliński.

3. min.

Pierwszy strzał reprezentacji Łotwy. Wysoko nad bramką.

1. min.

Próba dalekiego zagrania na Klicha, ale oddalają grę gospodarze.

1. min.

Zaczynamy mecz Łotwa - Polska!

20:45

Pora na przywitanie i wspólne zdjęcie. Za chwilę początek meczu.

20:42

Po raz setny w barwach reprezentacji Łotwy zagra dziś Andris Vanins. Z tej okazji otrzymał pamiątkową paterę.

20:41
20:40

Wychodzą! Przed nami hymny państwowe.

20:38

Obie ekipy w tunelu czekają już na wyjście na boisko.

20:34

Skład reprezentacji Polski na to spotkanie:

20:33

To spotkanie zostanie rozegrane w ramach 7. kolejki eliminacji Euro 2020. Tak wygląda sytuacja w "polskiej" grupie:

Eliminacje Euro 2020: Grupa G - TABELA i wyniki "polskiej" grupy