Zamknij

Wisła Kraków ma nowych właścicieli. Brat Błaszczykowskiego prezesem zarządu

20.04.2020 15:12
Wisła Kraków ma nowych właścicieli
fot. PAP

Jakub Błaszczykowski, Tomasz Jażdżyński i Jarosław Królewski zostali nowymi właścicielami Wisły Kraków SA, która posiada drużynę w piłkarskiej ekstraklasie. W poniedziałek przejęli oni akcje od Towarzystwa Sportowego Wisła - poinformowano w klubowym komunikacie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Jednocześnie poinformowano, że nowym prezesem zarządu został Dawid Błaszczykowski - brat Jakuba, który jest wciąż czynnym piłkarzem i kapitanem zespołu. D. Błaszczykowski był do tej pory członkiem rady nadzorczej. Dotychczas pełniący obowiązki prezesa Piotr Obidziński pozostanie w klubie na czas niezbędny do płynnego przekazania zadań.

Nowi właściciele weszli w posiadanie ponad 90 procent akcji. Pozostałe należą do osób, które zakupiły akcje w kampanii crowdfundingowej w 2019 roku i obecnie trwającej, która zakończy się 13 czerwca.

Błaszczykowski, Jażdżyński i Królewski formalnie zarządzali Wisłą SA od początku 2019 roku, gdy udzieli zadłużonej spółce pożyczki w wysokości 4,5 mln złotych.

Kluczowe dla realizacji obecnej transakcji było podpisanie 31 marca szeregu umów zapewniających prowadzącej sekcję piłkarską spółce Wisła Kraków pięćdziesięcioprocentowy udział w prawach do nazwy i historycznego herbu, znajdujące się do tej pory w posiadaniu skupiającego pozostałe sekcje sportowe Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków.

Wisła Kraków ma nowych właścicieli: Co obejmuje porozumienie?

Porozumienie to obejmuje znaki słowne "Wisła Kraków" i "TS Wisła" oraz znak słowno-graficzny "TS Wisła 1906", czyli historyczny herb klubu. Wszystkie będą mogły być wykorzystywane zarówno przez spółkę, jak i stowarzyszenie w kontekście prowadzonych przez te podmioty sekcji sportowych.

Poinformowano również, że nowi właściciele dokonali zwolnienia hipoteki, będącej zabezpieczeniem pożyczki na jednej z działek Towarzystwa Sportowego.

W 2019 roku klub Wisła SA wygenerował zysk netto w kwocie ponad 6 mln złotych. Przychody wzrosły do 34,98 mln. Zmniejszono też zadłużenie o ponad 14 milionów.

Kibice mogą wspierać Wisłę kupując akcje piłkarskiej spółki poprzez platformę internetową prawdziwawisla.pl. W publicznej emisji wystawionych zostało 4 280 akcji po 100 złotych. Z tej formy pomocy skorzystało już ponad siedem tysięcy osób, a klub pozyskał już ponad dwa miliony złotych. Sprzedaż pozostałych jeszcze akcji potrwa do 13 czerwca.

Wisła zajmuje obecnie 13. miejsce w tabeli 16-zespołowej ekstraklasy.

Więcej informacji na temat koronawirusa:

RadioZET.pl/PAP