W piątek informacje ws. aresztu dla byłej prezes Wisły Kraków

12.09.2019 17:00
Wisła Kraków
fot. PAP/EPA

Najprawdopodobniej dopiero w piątek Prokuratura Regionalna w Poznaniu poinformuje media o decyzji sądu ws. wniosku o tymczasowe aresztowanie byłej prezes Wisły Kraków Marzeny S.-C. – powiedziała PAP w czwartek prok. Anna Marszałek z Prokuratury Regionalnej w Poznaniu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Była prezes Wisły oraz trzy inne osoby w przeszłości wchodzące w skład zarządu i rady nadzorczej spółki Wisła Kraków "oraz powiązane ze środowiskiem kibicowskim klubu" zostały zatrzymane we wtorek na polecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu. W środę przedstawiono im zarzuty dotyczące m.in. uczestniczenia w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dokonania nadużyć i wyrządzenia strat finansowych na niekorzyść spółki Wisła Kraków na łączną kwotę około 10 mln zł.

Prokurator Marszałek zaznaczyła, że podejrzani nie przyznają się do popełnienia zarzucanych im czynów. - Od trzech osób zostały odebrane wyjaśnienia, jedna z osób podejrzanych skorzystała z uprawnienia do odmowy składania wyjaśnień - dodała.

W czwartek, po analizie całego zgromadzonego materiału dowodowego, prokurator prowadzący sprawę zdecydował o skierowaniu do sądu wniosków o tymczasowe aresztowanie na 3 miesiące trojga podejrzanych.

Marszałek powiedziała PAP, że najprawdopodobniej dopiero w piątek rano Prokuratura Regionalna w Poznaniu poinformuje media o decyzji sądu ws. wniosku o tymczasowe aresztowanie podejrzanych.

Marzena S.-C. usłyszała zarzut uczestnictwa w zorganizowanej grupie przestępczej, a także popełnienia przestępstw gospodarczych związanych z wyrządzeniem szkody w mieniu Wisły Kraków S.A. w łącznej kwocie niemal 7,3 mln zł oraz narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo spowodowania powstania szkody majątkowej w wysokości prawie 2,6 mln zł w związku z zawarciem niekorzystnych umów na realizację usług na rzecz klubu, między innymi z podmiotem reprezentowanym przez Annę M.-Z. Zarzuty dotyczą także zaniechania wypłat wynagrodzeń poszczególnym zawodnikom grającym w klubie, co z kolei stało się przyczyną rozwiązania kontraktów ze stratą finansową spółki Wisła Kraków.

Byłemu wiceprezesowi spółki i byłemu członkowi RN Robertowi S. i Annie M.-Z. - żonie Grzegorza Z., współkierującego grupą kibiców Wisły, prokurator przedstawił zarzuty uczestnictwa w zorganizowanej grupie przestępczej oraz udziału w przywłaszczeniu ponad 824 tys. zł z tytułu zawarcia fikcyjnej umowy sponsoringowej.

Prokuratura podała, że zarzut ogłoszony byłemu przewodniczącemu RN Tadeuszowi C. dotyczy doprowadzenia do wydania uchwały rady nadzorczej, "na podstawie której radykalnie zwiększono wysokość wynagrodzenia dla osób reprezentujących Zarząd Klubu Wisła S.A., a następnie podpisania dwóch umów menedżerskich, na podstawie których od 23 sierpnia 2017 roku do sierpnia 2018 roku wypłacono kwotę 1.352.645 złotych tytułem wynagrodzenia".

Wobec Tadeusza C. prokurator zdecydował o zastosowaniu poręczenia majątkowego i zakazu opuszczania kraju. - Akurat ten podejrzany nie ma zarzucanego udziału w grupie przestępczej (…) materiał, jaki został zgromadzony wobec tej osoby dał podstawy do zastosowania jedynie takich właśnie środków - powiedziała Marszałek.

Wszystkim podejrzanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

RadioZET.pl/PAP/AN