Szlachetny kibic, czyli fani klubów ekstraklasy pomagają walczyć z pandemią

24.03.2020 13:52
Pospolite ruszenie kibiców w czasach pandemii
fot. Konrad Paprocki/REPORTER/EastNews

O piłkarskich kibicach w Polsce mówi się źle albo wcale - taki obraz wyłania się także z medialnych relacji przy okazji spotkań ekstraklasy. W chwilach trudnych dla społeczeństwa, takich jak pandemia koronawirusa, trzeba im oddać sprawiedliwość i pokazać, że potrafią także zrobić coś dobrego dla innych. Zresztą, nie pierwszy raz.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

I tu od razu muszę zastrzec, że nie mam złudzeń, iż kibic strzelający w innych racami czy rzucający petardami to nie ten sam kibic, który rusza z pomocą. Jeden taki incydent rzutuje na całe środowisko fanów danego klubu, a to krzywdzące dla tych, którzy są w większości - "normalnych", wiernych, empatycznych i szlachetnych. Z tego względu postanowiłem przyjrzeć się akcjom organizowanym przez stowarzyszenia kibiców klubów ekstraklasy w czasach szerzącej się w kraju pandemii koronawirusa. Działań jest mnóstwo, nie sposób wszystkie wymienić, dlatego z góry przepraszam tych, których pominę.

Przed kilkoma dniami pisałem, że pomocy nie powinno się wartościować, każdy, nawet najmniejszy gest, wart jest docenienia. Dla mnie nie ma znaczenia, czy kupujecie wodę czy przekazujecie miliony, liczy się chęć zrobienia czegoś dobrego dla drugiego człowieka na skalę odpowiadającą Waszym możliwościom.

Na co i komu Lewandowscy przekazali milion euro? [SZCZEGÓŁY]

Warto podkreślić, że większość, jak nie wszystkie, akcji prowadzonych jest w porozumieniu ze szpitalami. Z tego względu gromadzone są tylko niezbędne rzeczy.

Koronawirus w Polsce: Pospolite ruszenie kibiców

(I weź teraz człowieku zacznij tak, by kibice innych klubów nie pomyśleli, że zaczynam od najważniejszego dla mnie). Ktoś musi być pierwszy...

... a w tabeli pierwsza jest Legia Warszawa. Kibice stołecznego klubu przekazali już 300 maseczek z atestem do Centrum Zdrowia Dziecka, prowadzą ponadto zbiórkę na rzecz szpitali dziecięcych. Pieniądze mają być przeznaczone na zakup płynów do dezynfekcji, rękawiczek i kolejnych maseczek.

Kiedy tylko w Polsce pojawiły się pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem, jeden z kibiców Cracovii przekazał 1200 par gogli ochronnych. Trafiły one do trzech krakowskich szpitali. "W d**** mam zarobek" - napisał na Twitterze, pragnąc pozostać anonimowym.

Bardzo mocno w pomoc angażują się fani Lecha Poznań. Do miejscowych szpitali trafiły termometry, środki dezynfekujące, rękawiczki, woda mineralna, kawa, herbata i ręczniki jednorazowe. Najcenniejsza jest jednak flizelina, z której szyje się kombinezony ochronne. 700 rolek materiału przekazano Izbie Lekarskiej, która najlepiej wie, co z tym zrobić.

Sympatycy Śląska Wrocław zachęcają do wsparcia zbiórki na zakup respiratorów dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej. Przekazali też - podobnie jak większość kibicowskich stowarzyszeń - wodę, kawę, herbatę i środki ochronne. Potrzebne są również czajniki elektryczne.

Kibice Pogoni zadbali o odpowiednie nawodnienie - 100 zgrzewek butelek wody mineralnej - lekarzy oraz pacjentów Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie. Do kliniki trafi też 480 litrów płynów dezynfekujących.

Środki finansowe zgromadziły już grupy fanów Arki Gdynia (2,5 tys.), Wisły Kraków (6,5 tys.), Korony Kielce (5,5 tys.) oraz ŁKS-u Łódź (12 tys.). Wszystkie kwoty zostaną przekazane szpitalom na zakup potrzebnego wyposażenia.

Kibice Górnika Zabrze dla szpitala w Raciborzu przygotowali po 1948 sztuk [rok założenia klubu - przyp. red.] produktów jednorazowego użytku oraz rolki flizeliny. W zbiórkę włączyli się fani z Torcida Gliwice, którzy zadbali o paliwo do agregatu i inne rzeczy.

Wodę dla szpitala zakaźnego i jedzenie dla dzieci oraz ich rodziców, którzy ze względu na zamknięcie szpitala utknęli na oddziale onkologicznym, przekazali fani Jagiellonii Białystok.

O swoich placówkach wymagających wsparcia nie zapomnieli także kibice Lechii Gdańsk. Z ich rąk do Szpitala Powiatu Bytowskiego trafiło 8400 masek, 2500 par rękawiczek oraz 300 kombinezonów.

Zbiórkę niezbędnych produktów dla Szpitala Zakaźnego prowadzą też fani Wisły Płock. Lista jest bardzo długa, potrzeby wielkie, dlatego co jakiś czas spod bram stadionu wyrusza kolejny transport z zaopatrzeniem dla kliniki i ratowników medycznych.

Również sympatycy Zagłębia Lubin działają charytatywnie. Zebrano ponad 13 tys. złotych, przekazano m.in. 100 maseczek i fartuchów oraz 13 kombinezonów (stan na 21 marca).

Zbiórki organizują też kluby niższych lig, m.in. GKS Bełchatów i Widzew Łódź. Ci drudzy zgromadzili potężną kwotę - ponad 72 tys. złotych.

Pandemia koronawirusa

Pandemia koronawirusa doprowadziła do przerwania lub odwołania niemal wszystkich wydarzeń sportowych na świecie, w tym także ekstraklasy. W Polsce odnotowano do tej pory 774 przypadki zakażeń. Zmarło 9 osób.

Kibice w tej trudnej sytuacji stają na wysokości zadania. Oprócz wsparcia dla szpitali prowadzone są inne działania, by ich drużyny jak najmniej odczuły skutki kryzysu.

Krzysztof Sobczak