Zamknij

Fundusz z Arabii Saudyjskiej chce przejąć Śląsk? Sensacyjne wieści z Wrocławia

26.05.2022 11:15
Śląsk może zostać przejęty przez fundusz z Arabii Saudyjskiej
fot. Maciej Witkowski/REPORTER

Śląsk Wrocław mógłby zostać wykupiony przez fundusz, który przejął Newcastle – takie nieoficjalne i niepotwierdzone jeszcze informacje podał Piotr Janas, dziennikarz Gazety Wrocławskiej.

Śląsk, który jest klubem miejskim należącym w 99 procentach do Wrocławia, miałby stać się pierwszym w Polsce nabytkiem funduszu z Arabii Saudyjskiej. „Obił mi się o uszy temat potencjalnej sprzedaży Śląska inwestorom z Bliskiego Wschodu. Chodzi o fundusz, który kupił Newcastle. Nawet jeśli to prawda, to wybitnie strzeżona, bo w mieście nikt nic nie wie, albo nie chce powiedzieć” – napisał Piotr Janas.

Przypomnijmy, że Newcastle zostało przejęte przez 3 fundusze: Saudyjski Fundusz Inwestycyjny, PCP Capiral Partners i RB Sports&Media. RB, rządzony przez dwóch braci Reuben, jednych z najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, jest właścicielem 10 procent klubu. Pozostałe dwa fundusze, które przejęły Newcastle, są związane bezpośrednio z Arabią Saudyjską. Saudyjski Fundusz Inwestycyjny (Public Investment Fund) to jeden z największych państwowych funduszy majątkowych na świecie. Jego aktywa są szacowane na około 600 miliardów dolarów. Właścicielem PIF jest Mohammed bin Salman, książę koronny i następca tronu Arabii Saudyjskiej oraz minister obrony tego kraju.

Więcej o przejęciu Newcastle przez Arabię Saudyjską: Wielkie pieniądze, ambicje, ale i krwawe interwencje. Kto przejął Newcastle?

Śląsk w tym sezonie do ostatnich kolejek walczył o utrzymanie. Klub z Wrocławia ostatecznie zajął 15. miejsce, co patrząc na jego możliwości jest wynikiem zdecydowanie poniżej oczekiwań. Do tego klub, który jest finansowany z miejskich pieniędzy, przez najbliższy czas będzie musiał utrzymywać trzech trenerów: dwóch zwolnionych, tj. Jacka Magierę i Piotra Tworka, oraz nowego, zatrudnionego w najbliższych dniach.

RadioZET.pl/TVP Sport/ Gazeta Wrocławska/PAB