Zamknij

PZPN szykuje zmiany w regulaminie ekstraklasy. To efekt pandemii

22.07.2020 13:26
PZPN szykuje zmiany w regulaminie ekstraklasy
fot. P.Dziurman/REPORTER/EastNews

Polski Związek Piłki Nożnej przygotowuje korektę regulaminu PKO Ekstraklasy w sezonie 2020/2021. Prezes Zbigniew Boniek postanowił jednak skorzystać z tymczasowych przepisów IFAB i zezwolić na dokonywanie w meczu pięciu zmian.

O proponowanych zmianach poinformował Tomasz Włodarczyk z portalu Meczyki.pl. Dziennikarz zaznaczył, że Boniek zmienił zdanie w kwestii nowych regulacji, gdyż wcześniej zapowiadał, że nie będzie zgody na takie rozwiązanie. Jego wypowiedź dotyczyła jednak tylko tego, przerwanego przez pandemię koronawirusa, sezonu.

"Nie zmieniłem zdania. Nowe rozgrywki... nowy regulamin.... równe szanse dla wszystkich!!" - napisał w odpowiedzi do artykułu Boniek.

Pięć zmian w ekstraklasie

Przerwa spowodowana pandemią koronawirusa zmusiła włodarzy poszczególnych lig do skumulowania wielu meczów w krótkim czasie. W Serie A, La Lidze, Premier League czy w Bundelidze, która jako pierwsza z najpoważniejszych lig w Europie wznowiła i zakończyła sezon 2019/2020, piłkarze mieli do rozegrania niekiedy po trzy spotkania w tygodniu. I tak przez ok. miesiąc.

Z tego względu IFAB, organ odpowiedzialny za nadzorowanie przepisów piłkarskich, zgodził się na dokonywanie nie trzech, a pięciu zmian w trakcie meczu. Miało to uchronić zawodników przed kontuzjami mięśniowymi i przeciążeniowymi. Za wprowadzenie tymczasowych regulacji odpowiadały federacje poszczególnych państw. Zgodę wyrazili Włosi, Hiszpanie, Anglicy, Niemcy, ale nie Polacy. Taka możliwość ma obowiązywać od rozgrywek 2020/2021.

W kolejnym sezonie piłkarzy czeka jeszcze większa kumulacja spotkań: wciąż nie dokończono Ligi Mistrzów i Ligi Europy, a w perspektywie już są kolejne edycje. Przełożono Euro 2020 i igrzyska olimpijskie Tokio 2020 i z tego względu w wielu ligach zapis o pięciu zmianach zostanie zachowany. Tak będzie m.in. w Premier League.

RadioZET.pl/meczyki.pl