Piast uzupełnił grono półfinalistów, koniec marzeń Legii

03.03.2021 22:39
Legia - Piast

Legia Warszawa przegrała z Piastem Gliwice 1:2 w ćwierćfinale Pucharu Polski. Bramkę na wagę awansu do półfinału zdobył Tiago Alves.

Pierwsze fragmenty spotkania to zdecydowane i dynamiczne ataki legionistów, które jednak były na tyle skutecznie rozbijane przez gości, że nie oddano ani jednego strzału. Kiedy Piast po raz pierwszy ruszył do przodu większą liczbą piłkarzy, zakończyło się to golem. W 8. minucie Jakub Świerczok lekkim dotknięciem piłki minął dwóch obrońców gospodarzy, a potem bez problemu "wcisnął" piłkę między słupkiem a bramkarzem Cezarym Misztą.

Kilka chwil później nie najlepsze wybicie piłki sprzed własnej bramki jednego z obrońców Piasta sprawiło, że przed szansą na wyrównanie stanął Bartosz Kapustka. Pomocnik Legii uderzył z kilkunastu metrów, jednak z niewygodnej pozycji, i posłał piłkę nad poprzeczką.

Pierwszą prawdziwie groźną akcję legioniści przeprowadzili w 28. minucie. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Serba Filipa Mladenovica głową uderzał w kierunku bramki Mateusz Wieteska, ale piłka przeszła po rękawicach słowackiego bramkarza Frantiska Placha i odbiła się od słupka.

Legia - Piast: Porażka mistrzów Polski, gliwiczanie w półfinale

Po zmianie stron dominacja gospodarzy była jeszcze wyraźniejsza, ale efekt przyniosła dopiero w 66. minucie. Wówczas z lewej strony dośrodkował Mladenovic, a obrońcy zespołu z Gliwic tym razem nie dali rady wybić piłki, z czego skorzystał wprowadzony na boisko kilka chwil wcześniej Rafael Lopes. Plach nie miał żadnych szans na skuteczną interwencję po główce Portugalczyka.

Skupiony na defensywie Piast nie potrafił przestawić się na bardziej ofensywny styl gry, więc inicjatywę w dalszym ciągu miała Legia. Tym bardziej zaskakujące było zdarzenie z 78. minuty, kiedy ukraiński obrońca gospodarzy Artem Szabanow źle podał w niegroźnej sytuacji do kolegi z drużyny, a piłkę przejął inny piłkarz wprowadzony na boisko niedługo wcześniej Portugalczyk Tiago Alves, który po kilkudziesięciometrowym rajdzie pokonał Misztę w sytuacji sam na sam.

Piast ma od blisko dwóch lat "patent" na Legię. To już szósty z rzędu mecz tych drużyn, w którym warszawianie nie potrafią odnieść zwycięstwa. Na tę serię składają się cztery wygrane gliwiczan i dwa remisy. Pięć z tych spotkań rozegrano w stolicy.

Legia Warszawa – Piast Gliwice 1:2 (0:1).

Bramki: 0:1 Jakub Świerczok (8), 1:1 Rafael Lopes (66-głową), 1:2 Tiago Alves (78).