Zamknij

PZPN debatował nad reformą PKO Ekstraklasy. Szykuje się gigantyczna zmiana

22.01.2020 16:50
PZPN
fot. PAP

Polski Związek Piłki Nożnej debatował nad reformą PKO BP Ekstraklasy. Zarząd związku przygotował propozycje i wnioski odnośnie zwiększenia w lidze liczby zespołów z 16 do 18. W piątek przedstawi je działaczom Ekstraklasy S.A.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Obradujący w środę zarząd PZPN rozmawiał na temat możliwego powiększenia najwyższej klasy rozgrywek do 18 drużyn. Z informacji PAP wynika, że w piątek wnioski z debaty i propozycje zostaną przedstawione władzom Ekstraklasy S.A.

PZPN debatował nad reformą PKO Ekstraklasy. Chce zwiększyć liczbę zespołów

Od sezonu 2013/14 w rozgrywkach 16-zespołowej ekstraklasy następował podział drużyn po 30. kolejce na grupy mistrzowską i spadkową, po czym rozgrywano jeszcze siedem kolejek. Cztery lata później zniesiono przepis o podziale punktów po sezonie zasadniczym, ale wciąż obowiązuje podział na dwie grupy w tzw. fazie finałowej.

Przed obecnym sezonem wprowadzono jeszcze jedną zmianę – w maju spadną trzy, a nie dwie (jak dotychczas) drużyny. Ich miejsce zajmą trzy zespoły z pierwszej ligi.

PZPN myśli o powiększeniu ekstraklasy do 18 drużyn, ale już bez podziału na grupy. W takim formacie z najwyższej klasy spadną trzy zespoły.

- W trakcie obrad zarządu rozmawialiśmy na temat zmiany formatu rozgrywek. Była dyskusja, padały konkretne argumenty. Teraz chcemy przedyskutować to z Ekstraklasą. Prawdopodobnie w piątek przedstawimy nasze propozycje – powiedział PAP jeden z uczestników obrad.

- To nie jest tak, że coś narzucamy. Każdy może się wypowiedzieć. Na pewno nie będziemy tłamsić dyskusji i nie przyjmować innych argumentów. Ale trzeba coś zrobić, ponieważ obserwujemy niepokojące rzeczy - odpływ piłkarzy z ekstraklasy, zwłaszcza utalentowanych, fatalne wyniki w europejskich pucharach, coraz gorszą frekwencję na trybunach. Stąd dyskusja o zmianie koncepcji rozgrywek – dodał.

Według PZPN dobrze byłoby podjąć decyzję już w lutym. Chodzi m.in. o to, żeby być gotowym na nowy przetarg dotyczący praw mediowych – obecny obowiązuje do końca sezonu 2020/21.

Poza tym jesienią tego roku odbędą się wybory władz PZPN i ewentualne odłożenie decyzji o reformie ekstraklasy mogłoby stać się przedmiotem przedwyborczej kampanii.

PKO Ekstraklasa: Zmniejszona liczba kolejek odciąży zespoły

Powiększenie ekstraklasy do 18 drużyn i rezygnacja z fazy finałowej oznaczałyby zmniejszenie liczby kolejek z 37 do 34.

- Zmiana formatu rozgrywek uwolniłaby kilka terminów. Ponadto łatwiej byłoby zarządzać drużynami. Kluby nie walczyłyby za wszelką cenę o ósme miejsce, oznaczające spokojne utrzymanie już w kwietniu. Można byłoby ogrywać młodych piłkarzy. Była dyskusja wewnątrz zarządu PZPN, teraz chcemy rozmawiać z Ekstraklasą, a później trzeba będzie podjąć decyzję – dodał uczestnik obrad.

Jeżeli dojdzie do reformy, sezon 2020/21 będzie prawdopodobnie „przejściowy”. Z 16-zespołowej ekstraklasy spadnie tylko jeden zespół, a z pierwszej ligi awans uzyskają trzy drużyny.

TO RÓWNIEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/PAP