Zamknij

Władze Ekstraklasy skracają przerwę zimową. Kiedy piłkarze wrócą na boisko?

27.11.2020 11:00
Cracovia - Legia
fot. ANNA KACZMARZ / DZIENNIK POLSKI / POLSKA PRESS/Polska Press/East

Rada Nadzorcza Ekstraklasy S.A. podjęła decyzję o skróceniu przerwy zimowej. To oznacza, że piłkarze powrócą do rywalizacji 29 stycznia, czyli o tydzień wcześniej, niż pierwotnie zakładano. Jak poinformowała spółka, dzięki temu można z wyprzedzeniem reagować na potencjalne przerwy spowodowane pandemią koronawirusa.

- W pierwotnej wersji terminarza 15. kolejkę PKO Bank Polski Ekstraklasy w sezonie 2020/21 zaplanowano na 6-7 lutego 2021 roku. Nadzwyczajna sytuacja wywołana pandemią wirusa SARS-CoV-2 sprawiła jednak, że po konsultacjach ze wszystkimi klubami oraz głównym nadawcą telewizyjnym Canal+ Rada Nadzorcza Ekstraklasy S.A. na wniosek Zarządu zarekomendowała skrócenie przerwy zimowej o tydzień. Ponadto Ekstraklasa S.A. wystąpi do PZPN o wcześniejsze rozpoczęcie zimowego okna transferowego, żeby przed pierwszym meczem rundy wiosennej można uprawnić do gry nowych zawodników - poinformowano w piątkowym oświadczeniu.

Jak dodano, dzięki skróceniu przerwy zimowej zyska się dwa dodatkowe terminy, które będzie można wykorzystać w przypadku konieczności przełożenia meczów.

Zobacz także

- Obserwując rozwój drugiej fali pandemii koronawirusa w Polsce i Europie, musimy z wyprzedzeniem reagować na potencjalne komplikacje, które mogłyby zagrozić integralności rozgrywek. Biorąc pod uwagę nasze doświadczenia z obecnie trwającej rundy, a także doświadczenia innych lig europejskich, po przeprowadzeniu dyskusji wśród wszystkich klubów i otrzymaniu większości głosów za takim rozwiązaniem, postanowiliśmy przyspieszyć start rundy wiosennej o tydzień. Sezon rozpoczął się niemal miesiąc później niż w normalnych okolicznościach i kluby doskonale rozumieją, że sytuacja jest wyjątkowa – przyznał prezes Ekstraklasy S.A. Marcin Animucki.

Ekstraklasa: Podjęto decyzję ws. przerwy zimowej

Przypomniał, że codziennie wspólnie z klubami wykonywana jest ogromna praca, by sezon mógł zostać dokończony w zakładanym terminie (16 maja).

- Stosujemy się do reżimu sanitarnego zalecanego przez Ministerstwo Zdrowia i Sanepid, przestrzegamy ściśle zaleceń Zespołu Medycznego PZPN, pozostajemy w stałym kontakcie z administracją rządową. Reagujemy punktowo w sytuacjach, gdy zdrowie piłkarzy jest zagrożone i przekładamy pojedyncze spotkania w sposób, który nie wywołuje chaosu w terminarzu rozgrywek – dodał.

W trakcie posiedzenia rady nadzorczej odbyła się również dyskusja na temat aktualnej sytuacji związanej z zagrożeniem wirusem SARS-CoV-2 w lidze oraz wykorzystania testów antygenowych, na których zakup Ekstraklasa S.A. przekazała już klubom 400 tysięcy złotych.

- Po rekomendacji Komisji Medycznej PZPN takie testy zostały już przeprowadzone przed wtorkowym meczem Podbeskidzie Bielsko-Biała – KGHM Zagłębie Lubin - przypomniano.

Ostatnia tegoroczna kolejka planowana jest na 19-20 grudnia.

RadioZET.pl/PAP