Zamknij

PKO Ekstraklasa rozda nowe medale. Są pokryte 25-karatowym złotem

16.07.2020 13:37
PKO Ekstraklasa rozda nowe medale. Są pokryte 25-karatowym złotem
fot. ekstraklasa.org/mat. pras.

PKO BP Ekstraklasa przygotowała do rozdania nowe medale za zajęcie trzech pierwszych miejsc w rozgrywkach. Najnowsze krążki są pokryte 25-karatowym złotem (lub srebrem) i ważą 245 gramów.

Trzy czołowe drużyny piłkarskiej ekstraklasy otrzymają w niedzielę nowe medale, przygotowane przez organizatora rozgrywek. Dotychczasowe były wręczane od 2014 roku. Mistrzostwo już wcześniej zapewniła sobie Legia Warszawa, a o drugie miejsce walczą Lech Poznań i Piast Gliwice.

Jak poinformowała w czwartek Ekstraklasa S.A., nowe medale ważą 245 gramów i są wykonane z mosiądzu. Zostały zaprojektowane i stworzone przez dyplomowanego mistrza sztuki grawerskiej Tomasza Gila.

PKO Ekstraklasa rozda nowe medale. Są pokryte 25-karatowym złotem

"Po wygrawerowaniu logotypów i napisów został im ręcznie nadany kształt na prasie balansowej. Oszlifowane i wypolerowane zostały pokryte czystym 24-karatowym srebrem i złotem. W przypadku medali dla mistrza jest to żółte złoto, natomiast brązowe pokryto złotem czerwonym" - oświadczyła spółka prowadząca rozgrywki.

Dotychczasowe medale dla trzech pierwszych drużyn ekstraklasy wręczane były przez sześć sezonów - od 2014 roku. Od początku obecnego sezonu, jak wytłumaczono, zmienił się jednak logotyp ligi, który znajduje się na rewersie medali.

Już dwa tygodnie temu menedżer ds. komunikacji Ekstraklasy S.A. Bartosz Orzechowski powiedział PAP, że trofeum dla mistrza Polski, bez względu na wcześniejsze rozstrzygnięcia, zostanie wręczone po meczach ostatniej - 37. kolejki.

Od poprzedniego weekendu (po zwycięstwie w 35. kolejce 2:0 nad Cracovią) pewna mistrzowskiego tytułu jest Legia.

Zobacz także

PKO BP Ekstraklasa: Sytuacja wicemistrzostwa Polski

Pozostała sprawa wicemistrzostwa kraju. Drugi w tabeli Lech ma 63 punkty i o trzy wyprzedza mistrza z poprzedniego sezonu - Piasta.

Poznańskiej drużynie do zajęcia drugiego miejsca wystarczy więc w niedzielę remis u siebie z Jagiellonią Białystok. Jeżeli Lech przegrałby to spotkanie, musiałby liczyć na potknięcie (porażkę lub remis) Piasta w starciu z Cracovią.

Legia zmierzy się na Łazienkowskiej z Pogonią Szczecin.

Ceremonia wręczenia medali odbędzie się na trzech stadionach czołowych drużyn ligi.

Jak poinformowała spółka prowadząca rozgrywki, w Warszawie drużynie Legii wręczą je prezes Ekstraklasy S.A. Marcin Animucki oraz prezes sponsora tytularnego ligi PKO Banku Polskiego – Zbigniew Jagiełło. W Poznaniu piłkarze otrzymają medale z rąk wiceprezesa Ekstraklasy S.A. Marcina Mastalerka, a w Gliwicach obecny będzie dyrektor operacyjny Marcin Stefański.

Zobacz także

PKO BP Ekstraklasa: Legia otrzyma Trofeum Mistrza Polski

Legia oprócz medali otrzyma także Trofeum Mistrza Polski. W tej wersji wręczane jest ono najlepszej polskiej drużynie od 2014 roku. Mierzy 71 centymetrów i waży 10,8 kilograma.

"Figura odlana jest z tzw. wosku traconego. Trofeum składa się z cokołu, na którym grawerowani są mistrzowie Polski, a także z orła z podniesionymi skrzydłami, tworzącymi znak "V" jak Victoria. Pomiędzy nimi znajduje się piłka. Sam korpus orła w środku jest pusty dzięki zastosowanej metodzie rdzenowania. Autorem figury jest Andrzej Czyczyło" - poinformowała Ekstraklasa S.A.

Początek niedzielnych meczów grupy mistrzowskiej o godz. 17.30.

Dzień wcześniej odbędą się spotkania drużyn z dolnej ósemki tabeli. Już wcześniej rozstrzygnęło się, że do pierwszej ligi spadną ŁKS Łódź, Korona Kielce i Arka Gdynia.

RadioZET.pl/PAP

Posłuchaj podcastu