Mecz Lecha z Wisłą bez kibiców gości? "To spotkanie podwyższonego ryzyka"

02.10.2019 18:51
Kibice Wisły Kraków
fot. Jan Graczynski/East News

Mecz Lecha Poznań z Wisłą Kraków może odbyć się bez kibiców "Białej Gwiazdy". Sobotnie spotkanie 11. kolejki PKO BP Ekstraklasy zostało zakwalifikowane jako "mecz podwyższonego ryzyka", w związku z czym może dojść do zamknięcia trybun sektora gości.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Wojewoda wielkopolski wszczął postępowanie administracyjne ws. wydania decyzji o zamknięciu sektora gości na poznańskim stadionie podczas najbliższego meczu Lech - Wisła Kraków. Sobotnie spotkanie piłkarskie zostało zakwalifikowane jako mecz podwyższonego ryzyka.

Mecz Lech - Wisła bez kibiców gości? "To starcie podwyższonego ryzyka"

Jak poinformował w środę Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu (WUW), decyzję wojewody Zbigniewa Hoffmanna poprzedziła ocena bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas ostatniego meczu Lecha z Widzewem Łódź we Wronkach (Wielkopolskie). 21 września – jak przypomniał WUW – podczas meczu "doszło do prowokacyjnego zachowania kibiców przyjezdnych – spalenia flagi Kolejorza".

Wniosek o zamknięcie sektora kibiców gości wraz z analizą stanu bezpieczeństwa przedstawił wojewodzie komendant wojewódzki policji w Poznaniu. Wskazał, że podczas sobotniego meczu KKS Lech Poznań z Wisłą Kraków jest możliwe naruszenie porządku publicznego.

Według wojewody, z policyjnych analiz przygotowanych wynika, że jest duże prawdopodobieństwo powtórzenia incydentów z wcześniejszych meczów Lecha z Wisłą.

- Może to doprowadzić do zakłócenia bezpieczeństwa i porządku publicznego nie tylko na stadionie, ale i w mieście czy na szlakach komunikacyjnych. Przyjąłem stanowisko policji i uważam, że na pierwszym miejscu zawsze musimy stawiać bezpieczeństwo mieszkańców, dlatego w tym przypadku wszcząłem postępowanie w sprawie zamknięcia sektora gości – zaznaczył wojewoda.

Zamknięcie trybuny gości na poznańskim stadionie ma dotyczyć tylko najbliższego meczu w sobotę, 5 października. - W ocenie policji, mimo użycia wszystkich dostępnych policyjnych sił i środków "należy brać pod uwagę możliwość wystąpienia naruszeń porządku oraz ekscesów chuligańskich podczas przemieszczania się kibiców na i po meczu oraz w jego trakcie" – podał WUW.

RadioZET.pl/PAP