Zamknij

Legia Warszawa może w sobotę zdobyć mistrzostwo Polski. Co musi się stać?

02.07.2020 13:40
Legia Warszawa
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Legia Warszawa zagra w sobotę na wyjeździe z Lechem Poznań w 34. kolejce PKO BP Ekstraklasy i przy odpowiednim rezultacie będzie mogła cieszyć się z mistrzostwa Polski już na trzy rundy przed końcem sezonu. Co musi się stać, by "Legioniści" sięgnęli po mistrza? Przedstawiamy SCENARIUSZE!

Piłkarze lidera Legii Warszawa w hicie 34. kolejki ekstraklasy zagrają w sobotę w Poznaniu z Lechem i w razie zwycięstwa lub remisu wywalczą tego dnia mistrzostwo kraju. Jeżeli przegrają, będą musieli czekać na wynik niedzielnego meczu Piasta Gliwice ze Śląskiem Wrocław.

Na cztery kolejki przed końcem sezonu Legia ma 65 punktów i aż o jedenaście wyprzedza broniącego tytułu Piasta oraz zespół z Poznania.

Zobacz także

Legia Warszawa może w sobotę zdobyć mistrzostwo. Co musi się stać?

W tej sytuacji ewentualne zwycięstwo lub nawet remis warszawskiej drużyny w sobotę z Lechem zapewni jej mistrzostwo.

W przypadku remisu Legii, nawet gdyby ten zespół nie zdobył później żadnego punktu w sezonie, Piast - pomimo ewentualnych kolejnych zwycięstw - będzie mógł co najwyżej zrównać się na koniec z warszawską ekipą. Ale już nie wyprzedzi jej, ponieważ był niżej w tabeli po zasadniczej części sezonu.

Zgodnie z art. 5.4. regulaminu rozgrywek ekstraklasy, w przypadku uzyskania w tej samej grupie (rundy finałowej) równej liczby punktów przez dwa lub więcej klubów, o zajętym miejscu decyduje w pierwszej kolejności liczba zdobytych punktów w rundzie zasadniczej.

Sobotni klasyk w Poznaniu rozpocznie się o godz. 17.30. Lech zagra osłabiony brakiem pauzującego za kartki Duńczyka Christiana Gytkjaera, zdecydowanego lidera klasyfikacji strzelców PKO BP Ekstraklasy - 21 goli.

Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa obie drużyny grały już na stadionie Lecha. 30 maja - w 27. kolejce - Legia wygrała 1:0 po golu Czecha Tomasa Pekharta.

Zobacz także

PKO BP Ekstraklasa: Kiedy koronacja mistrza Polski?

Bez względu jednak na wynik sobotniego szlagieru oficjalna koronacja - z udziałem przedstawicieli prowadzącej rozgrywki Ekstraklasy S.A. - nastapi po ostatniej serii meczów.

- Trofeum dla mistrza Polski zostanie wręczone po meczach 37. kolejki - powiedział PAP menedżer ds. komunikacji Ekstraklasy S.A. Bartosz Orzechowski.

Jeżeli Legia wywalczy mistrzostwo w sobotę, dojdzie do powtórki z 2018 roku, gdy również osiągnęła ten sukces na stadionie Lecha.

Wynik z Poznania na pewno będzie interesował Piasta i czwarty w tabeli Śląsk, które zmierzą się w niedzielę w Gliwicach. Wprawdzie gospodarze mają już tylko matematyczne szanse obrony tytułu, ale pozostaje walka o wicemistrzostwo kraju, o czym marzy również zespół z Wrocławia (53), tracący tylko punkt do Piasta i Lecha.

RadioZET.pl/PAP

Posłuchaj podcastu