Zamknij

Szokująca oprawa kibiców Lecha. Nawiązali do słów zbrodniarza

05.07.2020 10:24
Oprawa kibiców Lecha na mecz z Legią
fot. PAP

Pablo Escobar, zbrodniarz i baron narkotykowy z Kolumbii, został "bohaterem" oprawy kibiców Lecha Poznań przed meczem 34. kolejki PKO Ekstraklasy z Legią Warszawa. Fani "Kolejorza" nawiązali do jego słów.

Mecz Lech Poznań - Legia Warszawa mógł zdecydować o tytule mistrza Polski. Przyjezdni potrzebowali jednego punktu, by na trzy kolejki przed zakończeniem sezonu zapewnić sobie 14. w historii klubu tytuł.

"Kolejorz" był jedną z dwóch drużyn - obok Piasta Gliwice - która mogła jeszcze pokrzyżować plany podopiecznym Aleksandara Vukovicia, a kibice, nie chcąc, by odwieczny rywal, żeby nie powiedzieć wróg, na boisku Lecha świętował mistrzostwo Polski, postanowili w niecodzienny sposób zmotywować swoich piłkarzy.

Oprawa kibiców Lecha Poznań

Przed meczem fani Lecha rozłożyli na jednej z trybun ogromny baner z podobizną Pablo Escobara, swego czasu jednej z najbogatszych i najbardziej wpływowych osób w Kolumbii, która swoją fortunę zawdzięcza przemytowi narkotyków do Meksyku i Stanów Zjednoczonych. Do celu szedł po trupach - mówi się, że osobiście zabił lub zlecił zabójstwo kilku tysięcy osób.

"Plata o plomo", czyli "srebro albo ołów" - to jedno z jego najpopularniejszych powiedzeń i motto jego działalności. Pierwszy człon nawiązuje do łapówek, drugi do gróźb w stosunku do wszystkich, którzy stawali mu na drodze do realizacji transakcji.

Kibice Lecha sparafrazowali te słowa i pod podobizną Escobara napisali: "pelota o plomo", czyli "piłka albo ołów". Jeśli tak skandaliczne hasło miało zmotywować zawodników, to się udało - Lech wygrał z Legią 2:1 i przynajmniej o tydzień odsunął jej koronację.

Jednocześnie kibice gospodarzy - na trybunach zasiadło ponad 8 tys. osób - odpalili race i o kilka minut opóźnili rozpoczęcie spotkania.

Legioniści w sobotę 11 lipca zmierzą się na własnym stadionie z Cracovią. Jeśli co najmniej zremisuje, sięgnie po tytuł mistrza Polski.

Posłuchaj podcastu

RadioZET.pl/Onet