Kibice wracają na stadiony. Boniek i Morawiecki zdradzili szczegóły

29.05.2020 11:28
Kibice wracają na stadion
fot. Beata Zawadzka/East News

Premier Mateusz Morawiecki i prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek zaprezentowali plan powrotu kibiców na stadiony PKO Ekstraklasy i 1. Ligi. Fani wrócą na stadion wcześniej, niż można było się tego spodziewać.

Ostatni mecz w Polsce z udziałem fanów odbył się 9 marca, kiedy Korona Kielce pokonała na własnym obiekcie ŁKS Łódź 1:0. Następnego dnia premier Mateusza Morawiecki podjął decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych.

- W związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce i decyzją organów administracyjnych o rozszerzeniu zakazu organizacji imprez masowych o wydarzenia takie jak mecze piłkarskie, informujemy, że do odwołania mecze PKO Bank Polski Ekstraklasy będą organizowane bez udziału publiczności. W związku z trudnym do określenia okresem, w jakim będzie obowiązywał zakaz, nie ma możliwości zaplanowania przełożenia meczów - mówił wówczas Prezes Ekstraklasy S.A. Marcin Animucki.

Kibice wracają na stadion [SZCZEGÓŁY]

Wydawało się, że wznowione rozgrywki w całości odbędą się bez udziału kibiców. Rząd systematycznie znosił jednak wprowadzone na czas pandemii koronawirusa obostrzenia i w czwartym etapie zezwolił na organizację imprez, m.in. koncertów plenerowych i wesel, do 150 osób. To otworzyło drogę do podjęcia rozmów o powrocie fanów na stadiony.

W piątek, jeszcze przed startem 27. kolejki, prezes PZPN Zbigniew Boniek, premier Mateusz Morawiecki i minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk na wspólnej konferencji prasowej przedstawili szczegółowy plan dotyczący ponownego otwarcia piłkarskich obiektów dla kibiców.

- Możliwy będzie powrót kibiców w odpowiednich protokołach. Stadiony będą mogły być wypełnione do 25 procent pojemności i to już od 19 czerwca - powiedział prezes Rady Ministrów. - Tak zrobimy, żeby odpowiednie środki dezynfekcyjne, zakup biletów, dochodzenie do stadionu w odpowiednim czasie nie prowadziło do grupowania się ludzi ze sobą, a na stadionie żeby kibice byli usadzeni w odpowiedni sposób od strony sanitarnej - zaznaczył premier.

- Będziemy pierwszym krajem, który wypracował protokół umożliwiający powrót kibiców na stadiony. Rząd zgodził się nawet na więcej, niż oczekiwaliśmy. Wypełnienie stadionów do 25 procent pojemności to już impreza masowa. Każdy klub będzie musiał spełnić szereg wymagań i podpisać odpowiednie oświadczenia - powiedział Boniek. - Bilety będzie można kupować tylko przez internet - dodał prezes PZPN.

Przepisy dotyczą PKO Ekstraklasy i Ekstraligi żużlowej.

Lech - Legia hitem 27. kolejki

Hitem 27. kolejki PKO Ekstraklasy będzie sobotnie starcie Lech Poznań - Legia Warszawa (godz. 20). Relacja na żywo z meczu Lech - Legia na sport.radiozet.pl.

Pierwszą od blisko trzech miesięcy serię gier zainauguruje w piątek spotkanie Śląsk Wrocław - Raków Częstochowa (godz. 18). Tego samego dnia na murawę wybiegną także piłkarze Pogoni Szczecin i Zagłębia Lubin.

Posłuchaj podcastu

W tabeli PKO Ekstraklasy prowadzili Legia Warszawa, która ma osiem punktów więcej od broniącego tytułu Piasta Gliwice.

Rozlicz PIT z Radiem ZET

RadioZET.pl/PAP