Zamknij

Ekstraklasa. Ile straciły kluby przez zamknięcie stadionów? Znamy dokładne dane

10.06.2021 16:27
Ekstraklasa. Ile straciły kluby przez zamknięcie stadionów? Pokazujemy dane
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Ekstraklasa. W klubach z najwyższej polskiej ligi rozpoczęto już przedsezonowe wzmocnienia, ale i liczenie strat. Wszystko przez trwające prawie 7 miesięcy zamknięcie stadionów, które znacznie nadwyrężyło finanse zespołów z górnej i dolnej połowy tabeli. Sprawdzamy, ile zespoły z Ekstraklasy i innych polskich lig straciły przez brak widzów na trybunach i zmniejszony ruch w klubowych sklepach.

  • Zakaz wpuszczania widzów na stadiony w Ekstraklasie i pozostałych polskich ligach obowiązywał od 17 października do 15 maja, czyli prawie 7 miesięcy
  • W przypadku Ekstraklasy widzowie nie mogli obejrzeć meczów w 24 kolejnych kolejkach
  • Sprawdziliśmy, ile wyniosły straty, które kluby odniosły przez zamknięcie stadionów 

Stadiony Ekstraklasy zamknięto w połowie października, gdy dzienna liczba nowych zakażonych koronawirusem nie przekraczała jeszcze 10 tys. Choć z perspektywy czasu ta liczba nie wydaje się aż tak wysoka, to wrażenie może robić porównanie danych z początku i końca tamtego miesiąca. 1 października chorych było 2 tys., a pod koniec już 20 tysięcy. Rząd w końcu podjął decyzję o zamknięciu stadionów, która obowiązywała przez ponad pół roku.

Polskie kluby po raz drugi w trakcie ostatnich dwóch sezonów musiały pogodzić się ze stratą wpływów za bilety, a także za sprzedane koszulki, gadżety czy posiłki na stadionowej gastronomii.

Zamknięcie stadionów. Ile procent przychodów straciły kluby?

Co warto podkreślić, wpływy z dnia meczowego, czyli m.in. sprzedaży biletów czy karnetów, stanowią istotną część wszystkich przychodów polskich klubów. Jak pokazuje raport Deloittew sezonie 2019/20 było to 16 procent  (ponad 87 milionów euro licząc zsumowane przychody wszystkich klubów).

Nie wszystkie przychody z dnia meczowego zostały utracone, bo widzowie wielu klubów wspierali swoje drużyny kupując karnety i bilety pomimo zamknięcia stadionów. Pewne jest jednak, że klubowe kasy pomimo akcji pomocowej rządu i PZPN-u będą w wielu przypadkach świeciły pustkami.

Ekstraklasa. Ile straciły polskie kluby przez zamknięcie stadionów? 

Jak poinformował nas rzecznik prasowy Górnika Zabrze Bartłomiej Perek, w przypadku Trójkolorowych utracone przychody z dnia meczowego od początku wybuchu pandemii to kwota ok. 6 mln złotych. Ta suma mogłaby być większa, ale z pomocą klubowi przyszli kibice. - Pomimo niepewnej sytuacji przed sezonem 2020/21 klub sprzedał około 1 500 karnetów na rundę jesienną. Warto podkreślić, że, pomimo iż kibice mogli być obecni jedynie na trzech pierwszych meczach jesieni 2020, to zdecydowana większość fanów, chcąc wesprzeć klub nie chce od niego rekompensaty w postaci zwrotu pieniędzy za utracone spotkania – wyliczał Perek.

Spadły też tzw. przychody komercyjne, czyli m.in. ze sprzedaży koszulek, gadżetów, czy posiłków na stadionach. - Jeżeli chodzi o sprzedaż koszulek i innego asortymentu to od początku wybuchu pandemii odnotowaliśmy spadek obrotów o około 30%. Nadmienić należy, że kibicom Górnika należą się słowa uznania i podziękowania za to, że mimo przeszkód bardzo licznie i chętnie kupowali produkty za pośrednictwem sklepu internetowego. W tym obszarze zanotowaliśmy bardzo istotne wzrosty – podsumował rzecznik Górnika.

Straty liczą też pozostałe kluby Ekstraklasy. W sprawozdaniu finansowym Pogoni Szczecin za okres 1.07.19 r.-30.06.20 wykazano, że wpływy z biletów w tym okresie spadły o 800 tys. złotych, a ze sprzedaży gadżetów o ponad 1 mln złotych. - W naszym przypadku znaczne spadki przy przychodach z dnia meczowego wystąpiły już przed pandemią i zamknięciem stadionów. Było to efektem rozpoczęcia budowy nowego stadionu na miejscu starego. Z tego powodu udostępniona dla kibiców była tylko mała część dostępnych wcześniej miejsc – tłumaczy Jakub Bohun z biura prasowego Pogoni Szczecin.

Budowa stadionu Pogoni rozpoczęła się w kwietniu 2019 roku. Prace potrwają przez 3 lata.

Zamknięcie stadionów. Ile straciły kluby z I ligi?

Zamknięcie stadionów uderzyło też w finanse klubów z niższych lig. - Przed pandemią tj. w roku 2019 do kasy klubu z tytułu przychodów z dnia meczowego trafiło ok. 0,9 mln zł. W trakcie pandemii, kiedy musieliśmy rozgrywać mecze na pustych stadionach, te przychody zmalały niemal do zera – wyjaśnił Paweł Sasiela, rzecznik pierwszoligowej Miedzi Legnica.

Podobnie jak w przypadku wcześniej wymienianych klubów, spadły też przychody "komercyjne". - Obecne przychody z tytułu sprzedaży koszulek i pamiątek klubowych to zaledwie ok. 30 procent wartości w stosunku do przychodów sprzed pandemii – poinformował Sasiela i dodał, że klub przez całą pandemię aktywizował kibiców, zachęcając ich do wspierania ukochanej drużyny.

- Już po otwarciu stadionów (na razie dla 25% pojemności trybun) zachęcaliśmy szczególnie tych najwierniejszych kibiców (którzy przed pandemią kupowali karnety) do powrotu na trybuny i wspólnego przeżywania emocji poprzez specjalny rabat na pierwszy bilet, który kosztował jedynie 1 zł. Dodatkowo klub w swoim roku 50-lecia przygotował serię wyjątkowych gadżetów z tej okazji, z których sprzedaż zasila budżet klubu, mocno nadszarpnięty przez pandemię. Hitem wśród kibiców jest koszulka retro, stylizowana na trykot meczowy z 1989 roku, kiedy Miedź po raz pierwszy wywalczyła awans na drugi szczebel rozgrywkowy w Polsce – opisywał Paweł Sasiela, rzecznik Miedzi.

Nie we wszystkich klubach na poziomie centralnym informacje o stratach są publikowane. - Takie dane w naszym klubie są poufne – poinformował nas Wojciech Gluza, rzecznik GKS Jastrzębie.

RadioZET.pl/Deloitte