Zamknij

Ekstraklasa zredukuje wynagrodzenia. Piłkarze mogą stracić nawet 50% pensji

27.03.2020 16:48
PKO BP Ekstraklasa
fot. Shutterstock

Rada nadzorcza Ekstraklasa SA podjęła uchwałę o zredukowaniu wynagrodzeń piłkarzy do nawet 50% ich pensji. Taka decyzja ma pomóc klubom w nasilającym się kryzysie gospodarczym spowodowanym koronawirusem.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Rada nadzorcza Ekstraklasy SA, na wniosek wszystkich klubów, podjęła uchwałę o zasadach ograniczania wynagrodzenia piłkarzy w związku z nadzwyczajnymi okolicznościami w Polsce spowodowanymi przez pandemię koronawirusa.

Ekstraklasa zredukowała wynagrodzenia. Piłkarze stracą nawet 50% pensji

Zgodnie z uchwałą kluby są uprawione do obniżenia wynagrodzenia piłkarzy o 50 proc., jednak do kwot nie niższych niż 10 tys. zł brutto w przypadku umów o pracę lub umów cywilnoprawnych dla zawodników nieprowadzących działalności gospodarczej oraz do 10 tys. zł netto dla piłkarzy rozliczających się z klubami na podstawie faktury VAT - poinformowano w komunikacie.

"Przyjęta uchwała ma na celu minimalizowanie negatywnych wpływów pandemii na sytuację finansową klubów, a zwłaszcza uchronienie ich przed bankructwem, zachowanie miejsc pracy i ochronę wynagrodzeń, a także zapewnienie integralności rozgrywek" - podkreślono.

Obniżki wynagrodzeń mają obowiązywać od 14 marca do minimum pierwszego meczu ligowego w Ekstraklasie rozgrywanego jako impreza masowa z udziałem publiczności, jednak nie krócej niż do zakończenia sezonu rozgrywkowego 2019/20 lub do dnia 30 czerwca 2020 roku – zależnie od tego, które z tych zdarzeń nastąpi później.

Ekstraklasa zwróci się do Polskiego Związku Piłki Nożnej o przyjęcie stosownych regulacji w tym zakresie. Chodzi także o pozbawienie piłkarzy możliwości rozwiązania kontraktów z powodu obniżek wynagrodzeń dokonanych na podstawie uchwalonych w piątek zasad.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że piłkarskie rozgrywki ligowe w większości krajów są wstrzymane. Ostatni mecz w Polsce rozegrano 9 marca, a na ten moment, przerwa ma potrwać co najmniej do 26 kwietnia.

TO RÓWNIEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/PAP