Zamknij

Nowa rzeczywistość w ekstraklasie. Jak będą wyglądały mecze po restarcie?

13.05.2020 15:00
Nowa rzeczywistość w ekstraklasie
fot. Piotr Dziurman/REPORTER/East News

Ekstraklasa szykuje się do powrotu do ligowej rzeczywistości w nowych, trudniejszych warunkach. W związku z pandemią koronawirusa wszystkich uczestników wydarzeń sportowych, w tym meczów dwóch najwyższych klas rozgrywkowych w Polsce, będę obowiązywały szczególne środki bezpieczeństwa. Spotkania nie będą wyglądały tak, jak do tej pory.

Restart PKO Ekstraklasy zaplanowany jest na 29 maja, kiedy odbędą się mecze Śląsk Wrocław - Raków Częstochowa oraz Pogoń Szczecin - Zagłębie Lubin. Hitem 27. kolejki, przełożonej z marca w związku z wprowadzonym w kraju zakazem organizacji imprez masowych, będzie sobotnie starcie Lecha Poznań z Legią Warszawa.

W środę Ekstraklasa S.A. przedstawiła kluczowe daty. Wznowienie rozgrywek nastąpi pod koniec maja, a zakończenie sezonu - 19 lipca. Dzień wcześniej zmagania zakończy tzw. grupa spadkowa. W ramach nowego kalendarza aż trzy kolejki - 29., 32. i 36. - odbędą się w środku tygodnia.

Ekstraklasa: Nowe wytyczne podczas meczów

"To szczególny czas dla wszystkich pracujących przy organizacji spotkań. Każda osoba znajdująca się na stadionie zobowiązana jest do przestrzegania przepisów prawa powszechnego dotyczącego reżimu higienicznego, w szczególności zakrywania ust i nosa" - czytamy w komunikacie opublikowanym w środę na stronie ekstraklasa.org. Oczywiście, piłkarze nie będą musieli grać w maseczkach. Ten przepis nie dotyczy też sędziów i trenerów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Mecze ekstraklasy nie będą jednak wyglądały tak, jak do tej pory. Zabraknie dziecięcej eskorty i klubowych maskotek, a nawet chłopców do podawania piłek. - Wcześniej zostaną przygotowane 24 piłki, aby nie powodować opóźnienia gry - przekazał dyrektor operacyjny Ekstraklasy S.A. Marcin Stefański. Ponadto nie będzie cateringu, a zatem każdy klub będzie musiał zadbać o własne zasoby w tym zakresie. Zwyczajowe powitanie przed meczem, podanie sobie rąk, również będzie zakazane.

- Będziemy z każdym klubem indywidualnie ustalać szczegóły, uwzględniając ich warunki stadionowe - dodał Stefański. Podobne przepisy dotyczą również dziennikarzy.

Ekstraklasa - sytuacja w tabeli

Po 26 kolejkach zdecydowanym liderem PKO Ekstraklasy jest Legia Warszawa (51), która ma osiem punktów przewagi nad broniącym tytułu Piastem Gliwice (43). Po 42 "oczka" zgromadziły Cracovia, Śląsk Wrocław i Lech Poznań. W tym sezonie do 1. Ligi spadną aż trzy zespoły, a obecnie najmocniej zagrożone są ŁKS Łódź (20), Arka Gdynia (25) i Korona Kielce (26).

RadioZET.pl/ekstraklasa.org