Artur Boruc zakończył karierę. Piękne obrazki w meczu Legii z Celtikiem

20.07.2022 20:50

Towarzyskim meczem Legii Warszawa ze swoim byłym klubem Celtikiem Artur Boruc zakończył piłkarską karierę. W spotkaniu padł remis 2:2, a były bramkarz reprezentacji Polski puścił obie bramki. Przed rozpoczęciem pojedynku został również wyjątkowo uhonorowany z rąk ministra sportu - Kamila Bortniczuka.

Artur Boruc

Artur Boruc oficjalnie pożegnał się z piłką nożną. Były reprezentant Polski nie ukrywał w związku z tym swojego wzruszenia podczas zorganizowanego mu przez Legię Warszawa - jego ostatni zespół - benfisu w postaci meczu z Celtikiem. W szkockim klubie bramkarz uzbierał najwięcej występów w swojej całej karierze, bo aż 194.

Naprzeciw ekipy z Glasgow 42-latek stanął więc w bramce po raz ostatni, a przed pierwszym gwizdkiem był fetowany przez kibiców oraz piłkarzy obu drużyn. Wówczas również Boruc odebrał z rąk ministra sportu Kamila Bortniczuka odznakę "Za zasługi dla Sportu", czyli najwyższe odznaczenie, jakie może przyznać w Polsce ten resort.

Artur Boruc zakończył piłkarską karierę

"Mecz Legia Warszawa - Celtic to zwieńczenie długiej i barwnej kariery Artura" - napisano w mediach społecznościowych ministerstwa. "Były bramkarz reprezentacji Polski otrzymał z rąk ministra Kamila Bortniczuka złotą odznakę «Za zasługi dla Sportu». To najwyższe odznaczenie, jakie może przyznać minister właściwy ds. sportu" - dodano.

Przebieg samego meczu Legii z Celtikiem również był niezwykle emocjonujący. "The Bhoys" objęli w 20. minucie spotkania. Wówczas niepilnowany w polu karnym Japończyk Reo Hatate uderzył z woleja i zaskoczył Boruca.

Celtic podwyższył prowadzenie w 42. minucie po płaskim strzale Daizena Maedy. W pierwszej połowie mistrzowie Szkocji mieli zdecydowaną przewagę, a Legia ograniczyła się do rzadkich kontrataków.

Legia - Celtic: Przebieg pożegnalnego meczu Boruca

W przerwie meczu na środek boiska wyszli zawodnicy MMA Tomasz Sarara i Arkadiusz Wrzosek, którzy spojrzeli sobie w oczy w obecności Boruca. Sarara i Wrzosek zmierzą się podczas gali KSW 73. Następnie Boruc bronił rzuty karne wykonywane przez kibiców, którzy wpłacili darowizny na Fundację Legii i wylicytowali uczestnictwo w tym wydarzeniu. Jednym z wykonawców jedenastki był były pięściarz Andrzej Fonfara.

Po przerwie w bramce Legii Boruca zastąpił młody Kacper Tobiasz. Na początku drugiej połowy gola dla Legii strzelił Maciej Rosołek. W 59. minucie Legia miała doskonałą szansę na wyrównanie - Wszołek dograł piłkę do Rosołka, który uderzył ją na wślizgu, ale niecelnie. Gospodarze dopięli swego kilka minut później - Josue przyjął piłkę przed polem karnym i strzelił gola na 2:2.

W ostatnich 25 minutach tempo spotkania znacznie spadło. Boruc wrócił na murawę w 90. minucie, aby po raz ostatni pożegnać się z kibicami. "Dzięki za wszystko, hej Artur dzięki za wszystko" - zagrzmiały trybuny po końcowym gwizdku. Boruc przemówił do fanów zgromadzonych na stadionie, a następnie obszedł wszystkie trybuny. - Dziękuję wszystkim za dzisiaj. Widzę, że mam dużą rodzinę - stwierdził żartobliwie doświadczony bramkarz.

Artur Boruc: Kariera, kluby i osiągnięcia

42-letni Artur Boruc podczas swojej bogatej kariery grał w Pogoni Siedlce, Legii Warszawa, Celticu, Fiorentinie, Southampton i Bournemouth. Najlepszy okres kariery spędził właśnie w Glasgow, gdzie występował w latach 2005-2010. W tym czasie trzykrotnie zdobył mistrzostwo Szkocji, a w dwóch sezonach zagrał w 1/8 finału Ligi Mistrzów.

W sierpniu 2020 roku wrócił do Legii, z którą zdobył mistrzostwo Polski i awansował do fazy grupowej Ligi Europy. Zarówno w Legii, jak i Celticu był idolem najbardziej zagorzałych fanów. Zdarzyło się, że uczestniczył wyjazdowych spotkaniach warszawskiego zespołu, w których prowadził doping.

Boruc grał w reprezentacji Polski w latach 2004-2017. Wystąpił w 65 meczach i był podstawowym bramkarzem podczas mistrzostw świata w 2006 roku oraz Euro 2008. Biało-czerwoni nie wyszli z grupy w tych turniejach, ale Boruc zebrał bardzo dobre recenzje za swoją grę. Był również w kadrze podczas mistrzostw Europy w 2016 roku.