Puchar Polski. Arka w finale, męczarnie i rzuty karne w meczu w Gdyni

07.04.2021 20:15
Arka Gdynia - Piast Gliwice

Arka Gdynia wygrała z Piastem Gliwice w półfinale Pucharu Polski 2021. Po 90 minutach meczu było 0:0, żadna bramka nie padła także w dogrywce, więc o rozstrzygnięciu zadecydowały rzuty karne. W nich lepsi okazali się podopieczni Dariusza Marca.

• Arka Gdynia została pierwszym finalistą Pucharu Polski. Do rozstrzygnięcia meczu konieczne były rzuty karne
  • Arka i Piast przez podstawowe 90 minut meczu ani 30 dogrywki nie potrafiły zdobyć bramki
  •  Obie drużyny oddały łącznie 29 strzałów, choć zaledwie 10 z nich było celnych

Arka Gdynia została pierwszym finalistą Pucharu Polski. Po 90 podstawowych minutach i pół godzinie dogrywki było 0:0, więc o wyniku musiały rozstrzygnąć karne. Konkurs jedenastek wygrała drużyna z Gdyni (4:3). W finale rozgrywek podopieczni  Dariusza Marca zmierzą się ze zwycięzcą meczu Cracovia - Raków Częstochowa, który zostanie rozegrany 8 kwietnia.

Na początku optyczną przewagę mieli przyjezdni, jednak gdynianie groźnie atakowali. W 16. minucie po rzucie rożnym i zagraniu Adama Deji piłki nie sięgnął Danch. W 27. minucie Maciej Rosołek wygrał walkę o pozycję z Jakubem Czerwińskim, ale strzał napastnika gospodarzy obronił nogą Frantisek Plach. Z kolei w 35. minucie po dośrodkowaniu z prawej strony Fabiana Hiszpańskiego Rosołek główkował obok słupka.

Tuż przed drugą sytuacją młodzieżowca Arki groźnie z ostrego kąta uderzył Jakub Świerczok. Najlepszej okazji dla Piasta nie wykorzystał jednak w 44. minucie Czerwiński, który po precyzyjnej wrzutce z wolnego Holubka posłał piłkę głową obok bramki.

Arka Gdynia - Piast Gliwice: WYNIK. Gdynianie w finale Pucharu Polski

Gospodarze mogli z kolei wyjść na prowadzenie w 63. minucie, jednak po uderzeniu z dystansu Hiszpańskiego świetną interwencją popisał się golkiper gości. Plach nie dał się także zaskoczyć w 77. minucie Marcusowi Viniuciusowi.

Końcówka meczu zdecydowanie należała do gliwiczan, a awans swojemu zespołowi mógł zapewnić Świerczok. W 80. minucie po błędzie Harisa Memica przed stratą gola po strzale napastnika Piasta uchronił żółto-niebieskich Kacper Krzepisz, natomiast w 89. minucie po akcji rezerwowego Gerarda Badii, który wniósł sporo ożywienia do gry ekipy z Górnego Śląska, Świerczok nie zdołała dostawić nogi do zagranej wzdłuż bramki piłki.

Arka Gdynia - Piast Gliwice: WYNIK. Czwarty finał w historii

Gdynianie po raz czwarty będę mieli okazję wywalczyć Puchar Polski. W 1979 i 2017 roku po triumfie 2:1, odpowiednio, z Wisłą Kraków i Lechem Poznań sięgnęli po to trofeum, natomiast w 2018 roku ulegli w decydującym spotkaniu 1:2 Legii Warszawa.

Finał Pucharu Polski odbędzie się 2 maja na Arenie Lublin.

Składy:

Arka Gdynia: Kacper Krzepisz – Arkadiusz Kasperkiewicz, Michał Marcjanik, Haris Memic, Adam Danch – Fabian Hiszpański (105. Mateusz Stępień), Adam Deja, Łukasz Wolsztyński (87. Paweł Sasin), Christian Aleman (75. Marcus Vinicius), Mateusz Żebrowski (64. Kacper Skóra) - Maciej Rosołek.

Piast Gliwice: Frantisek Plach – Bartosz Rymaniak, Tomas Huk, Jakub Czerwiński, Jakub Holubek – Dominik Steczyk, Patryk Sokołowski (87. Gerard Badia), Tomasz Jodłowiec (46. Patryk Lipski), Michał Chrapek, Arkadiusz Pyrka (78. Mateusz Winciersz) – Jakub Świerczok (105. Michał Żyro).