Zamknij

Alexander Gorgon oficjalnie nowym piłkarzem Pogoni Szczecin

03.08.2020 12:10
Alexander Gorgon
fot. Twitter/Pogoń Szczecin

Alexander Gorgon został nowym piłkarzem Pogoni Szczecin. Austriak ostatnie cztery lata grał w chorwackim NHK Rijeka.

To kolejny piłkarz o polskich korzeniach sprowadzony do Szczecina. Wcześniej do Pogoni trafili: David Niepsuj (obecnie gra w Wiśle Kraków), David Stec, Tomas Podstawski i Paweł Cibicki.

Gorgon urodził się w Wiedniu, ale jest synem Wojciecha Gorgonia, byłego obrońcy Wisły Kraków i Zagłębia Sosnowiec oraz Marty Lelowicz, mistrzyni i reprezentantki Polski w gimnastyce artystycznej.

Alexander jest 31-letnim wychowankiem Austrii Wiedeń, w której grał od najmłodszych grup młodzieżowych, aż do 26. roku życia. W pierwszym zespole Austrii rozegrał 161 spotkań, strzelając 52 bramki. Ze swoim macierzystym klubem zdobył m.in. tytuł mistrza Austrii (2013). W 2016 roku przeszedł do chorwackiego HNK Rijeka, w którego barwach rozegrał 126 meczów, strzelając 42 bramki. Z klubem tym został mistrzem Chorwacji (2017), a żegnał się z nim jako kapitan drużyny.

Alexander Gorgon piłkarzem Pogoni Szczecin

Zarówno z Austrią Wiedeń, jak i HNK Rijeka zagrał w fazie eliminacyjnej Ligi Mistrzów oraz w fazach grupowych Ligi Europy. Łącznie w europejskich pucharach zanotował 22 mecze, strzelając pięć bramek. Ma też na koncie jedno spotkanie w młodzieżowej reprezentacji Austrii. Był także brany pod uwagę przez trenerów pierwszej drużyny narodowej, ale ostatecznie nie udało mu się w niej zagrać.

Gorgon związał się z Pogonią trzyletnią umową. Będzie grał z numerem "20" na koszulce. W dotychczasowej karierze najczęściej występował na lewym skrzydle bądź w środku ataku. Mimo, iż całe życie spędził w Austrii i Chorwacji, doskonale posługuje się językiem polskim.

- Rodzice dbali o to, bym mówił po polsku. W szkole uczyłem się niemieckiego, ale w domu rozmawialiśmy po polsku. Teraz to mi na pewno pomoże - powiedział nowy Portowiec po podpisaniu umowy.

RadioZET.pl/PAP/AN