Zamknij

Ekstraklasa: Nowe przepisy dla 1. ligi, awansują trzy zespoły

Maciej Walasek
29.04.2019 17:50
ŁKS Łódź 1. liga
fot. LUKASZ SZELAG/REPORTER

Od sezonu 2019/20 trzy drużyny z pierwszej ligi piłkarskiej, czyli o jedna więcej niż obecnie, uzyskają awans do ekstraklasy. Nowy regulamin został przyjęty przez zarząd PZPN. Zmiany były zapowiadane już od kilku miesięcy, a teraz zostały oficjalnie zatwierdzone.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Zmiana przepisów dla 1. ligi. Jak poinformowała oficjalna strona rozgrywek Fortuna 1. Ligi (1liga.org), regulamin uwzględnia m.in. zasady rozgrywania meczów barażowych o awans do ekstraklasy.

1. liga: Kto uzyska awans do Ekstraklasy?

W sezonie 2019/20 dwie najlepsze drużyny pierwszoligowe uzyskają bezpośredni awans do ekstraklasy. Trzecim zespołem z promocją klasę wyżej będzie zwycięzca meczów barażowych z udziałem drużyn z miejsc 3-6.

Zobacz także

W pierwszym spotkaniu barażowym zagrają ze sobą 3. i 6. drużyna, a w drugim 4. i 5. Gospodarzami tych meczów, zaplanowanych na 6 czerwca 2020 roku, będą drużyny, które sezon zakończyły na wyższym miejscu. Baraże odbędą się bez rewanżów. Zwycięzcy tych par zmierzą się w decydującym (finałowym) meczu o prawo gry w ekstraklasie. Spotkanie odbędzie się 10 czerwca 2020 roku.

1. liga: Baraże - Ile drużyn może wziąć udział?

W barażach będą mogły wziąć udział kluby, które otrzymają licencję na udział w rozgrywkach ekstraklasy. W przypadku, kiedy drużyna zajmie miejsce premiowane bezpośrednim awansem do ekstraklasy, ale nie spełni wymagań licencyjnych, jej miejsce zajmie kolejny najwyżej sklasyfikowany w tabeli klub. Drużyny od 7. miejsca w dół nie będą mogły brać udziału w meczach barażowych, nawet jeśli pary barażowe będą niekompletne.

Zmiana zasad awansu i spadku oznacza, że z ekstraklasy zostaną zdegradowane trzy drużyny, a nie dwie, jak do tej pory.

W przyszłym sezonie pierwszej ligi nie zmienią się natomiast zasady w sprawie spadku - z zapleczem ekstraklasy pożegnają się trzy ostatnie drużyny.

RadioZET.pl/PAP/MW