Ekstraklasa: Rewolucja stała się faktem. PZPN wprowadza nowe przepisy

Krzysztof Sobczak
07.12.2018 20:05
Zbigniew Boniek
fot. PRZEMYSLAW JACH/East News

Polski Związek Piłki Nożnej wprowadził obowiązek wystawiania w składach klubów ekstraklasy co najmniej jednego młodzieżowca oraz zniósł limit obcokrajowców spoza Unii Europejskiej mogących przebywać jednocześnie na boisku. Przepisy wejdą w życie od sezonu 2019/20.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Wedle piątkowej uchwały zarządu PZPN, zawodnikiem o statusie młodzieżowca będzie piłkarz posiadający obywatelstwo polskie lub szkolony w klubie zrzeszonym w PZPN, który w roku kalendarzowym kończącym sezon, ukończy maksymalnie 21. rok życia.

Zobacz także

Nowe przepisy w ekstraklasie

Piłkarz szkolony w klubie zrzeszonym w PZPN oznacza zawodnika, który -– bez względu na swoją narodowość lub wiek -– był zarejestrowany w takim klubie lub klubach, z przerwami lub nie, przez okres trzech pełnych sezonów lub przez 36 miesięcy.

W przypadku kontuzji zawodnika młodzieżowego i braku możliwości zastąpienia go innym młodzieżowcem, drużyna musi kontynuować grę w zmniejszonym składzie. W przypadku czerwonej kartki dla młodzieżowca zespół występuje w zmniejszonym składzie bez konieczności zastępowania zawodnika seniora innym młodzieżowcem.

Każda wymiana zawodnika na nie-młodzieżowca i gra w pełnym, 11-osobowym składzie potraktowana zostanie jako wystawienie nieuprawnionego zawodnika. Taki mecz zostanie zweryfikowany jako walkower na niekorzyść tej drużyny.

Obowiązek przebywania na boisko młodzieżowca przez cały mecz obowiązuje już w 1. lidze, a od tego sezonu również w Pucharze Polski. Z kolei w 2. lidze piłkarzy o takim statusie musi być w zespole dwóch.

Limit dwóch piłkarzy spoza Unii Europejskiej w ekstraklasie obowiązuje od sezonu 2016/2017. Rok wcześniej był okres przejściowy –- na boisku jednocześnie mogło występować trzech takich zawodników. Na piątkowym posiedzeniu zarządu PZPN te ograniczenia zostały zniesione.

RadioZET.pl/PAP/KS