Ekstraklasa: Lech pokonał Legię, 17-latek bohaterem "Kolejorza"

24.04.2019 22:27
Lech - Legia

Lech Poznań w meczu 32. kolejki Ekstraklasy wygrał u siebie z Legią Warszawa 1:0. Gola na wagę zwycięstwa zdobył w 81. minucie 17-letni Filip Marchwiński.

Ligowy klasyk tym razem nie przyciągnął tłumów. Stadion przy ul. Bułgarskiej świecił pustkami; na trybunach zasiadło niespełna 12 tysięcy widzów. Jeszcze dwa-trzy lata temu przyjazd warszawskiej drużyny wypełniał poznański obiekt do ostatniego miejsca.

W pierwszym kwadransie gospodarze grali bardzo niepewnie, dużo biegali, ale nie potrafili dłużej się utrzymać przy piłce. Legia sprawiała wrażenie, że kontroluje przebieg spotkania, choć przez długie minuty grała "na stojąco", czekając na to, co zrobi przeciwnik.

A podopieczni trenera Dariusza Żurawia niewiele byli w stanie wskórać pod bramką Radosława Cierzniaka. Inna sprawa, że wobec kontuzji Christiana Gytkjaera, Lechowi brakowało argumentów w ofensywie. Obecnie jedynym napastnikiem w kadrze "Kolejorza" jest zbierający dopiero doświadczenie w ekstraklasie 21-letni Rosjanin Timur Żamaledtinow.

Mistrzowie Polski swoich szans szukali w kontrach. W 19. powinno być 1:0 dla Legii, znakomicie piłkę w pole karne dograł Michał Kucharczyk, a Dominik Nagy miał tylko dostawić nogę. Węgier spóźnił się jednak o ułamki sekund.

Czas pracował na korzyść lechitów, którzy przejęli inicjatywę i coraz odważniej atakowali, jednak zagrania Macieja Makuszewskiego czy Wołodymyra Kostewycza były mało precyzyjne i nie trafiały do kolegów z zespołu.

Goście z kolei dość łatwo stwarzali sobie dogodne okazje i jeszcze przed przerwą mieli dwie znakomite sytuacje. Dwukrotnie Carlitos stanął przed szansą na gola, ale w sytuacji sam na sam z Jasminem Buricem posłał piłkę tuż obok słupka. Potem bośniacki golkiper znakomicie spisał się po strzale Hiszpana.

Początek drugiej odsłony to dość zmasowane ataki Legii, ale poznaniacy przetrzymali ten napór. Pomocna dla nich okazała się kilkuminutowa przerwa, którą musiał zarządzić sędzia Jarosław Przybył po odpaleniu rac przez kibiców gości. Po wznowieniu gry kilka ładnych akcji przeprowadzili lechici, niezłej sytuacji nie wykorzystał Żamaledtinow.

Spotkanie się wyrównało, legioniści znów zaczęli dyktować, ale gospodarze mądrze się bronili i to oni z kolei szukali szans w kontratakach. Tempo widowiska mogło się podobać, mało było klarownych sytuacji.

Prawdziwe emocje zaczęły się 10 minut przed końcem spotkania. Obrońcy Legii najwyraźniej zlekceważyli Marchwińskiego, który na boisku pojawił się kilka minut wcześniej. Młody piłkarz Lecha wyłuskał piłkę przed polem karnym i precyzyjnym uderzeniem z linii pola karnego pokonał Cierzaniaka.

ZOBACZ BRAMKĘ:

Goście rzucili niemal wszystkie siły pod bramkę Burica, co otwierało Lechowi okazje do kontr i podwyższenia wyniku. Akcje przenosiły się spod jednego pola karnego pod drugie, gospodarze bronili się momentami rozpaczliwie, a czasami bardzo szczęśliwie. Szkoleniowiec warszawian Aleksandar Vukovic tuż przed upływem regulaminowego czasu gry nie wytrzymał nerwowo i po kłótni z arbitrem wylądował na trybunach.

W końcówce spotkania kilka razy było gorąco w polu karnym "Kolejorza", Sebastian Szymański mógł doprowadzić do wyrównania, ale Buric nie dał się zaskoczyć.

TAK RELACJONOWALIŚMY MECZ LECH - LEGIA:

90. min.

Koniec! Lech Poznań wygrał z Legią Warszawa 1:0 po golu 17-letniego Filipa Marchwińskiego!

90. min.

W odpowiedzi Kulenovic przed szansą, ale z bliskiej odległości uderza obok słupka.

90. min.

Teraz Lech miał okazję do kontrataku, ale Jóźwiak niepotrzebnie zdecydował się na strzał z dystansu.

90. min.

Siedem minut doliczonych. To w związku z przerwą z powodu zadymienia stadionu.

90. min.

Teraz jeszcze żółta kartka dla Vesovica za przerwanie groźnie zapowiadającej się kontry Lecha.

89. min.

Aleksandar Vukovic w tym momencie wyrzucony na trybuny. Stara się jeszcze wytłumaczyć, ale decyzja sędziego jest nieodwołalna.

86. min.

Teraz dośrodkowanie w pole karne Lecha, piłka odbija się od Gumnego, a piłkarze Legii reklamują zagranie ręką. Powtórka pokazuje, że nic takiego nie miało miejsca.

81. min.

17-letni Filip Marchwiński odebrał piłkę pod polem karnym Legii, zszedł do środka i ładnym strzałem pokonał Cierzniaka!

80. min.

GOOOOL!!! Lech prowadzi 1:0!

77. min.

Carlitos w pole karnym, strzela z kilku metrów! Zablokowany!

76. min.

Na stadionie tylko 11 935 widzów. Bardzo słaba frekwencja jak na taki mecz.

73. min.

Teraz dośrodkowanie z rzutu rożnego. Gumny strzela głową - obok!

71. min.

Tiba ukarany żółtą kartką za ostry faul w środku pola.

70. min.

Szymański dośrodkowuje na pole karne, nie ma jednak strzału na bramkę.

66. min.

Kucharczyk opuszcza boisko. Kulenovic w jego miejsce.

64. min.

Ładna akcja Lecha, piłka wycofana do Amarala, ale jego strzał zablokowany.

60. min.

Zhamaletdinov teraz w polu karnym Legii - strzela! Wprost w Cierzniaka.

58. min.

Gra wznowiona.

54. min.

Niewiele widać na boisku, a to przez race odpalone na trybunach. Sędzia zarządził krótką przerwę.

52. min.

W odpowiedzi Amaral z dystansu, ale wysoko nad bramką.

49. min.

Teraz Nagy spróbował z ostrego kąta! Broni Buric! Coraz groźniej pod bramką Lecha.

47. min.

Hlousek zagrywa w pole karne do Kucharczyka - ten strzela z pierwszej piłki! Niecelnie!

46. min.

Zmiana w Legii: Szymański za Madeirosa.

46. min.

Czas na drugą połowę!

45. min.

Wracamy za kilka minut...

45. min.

Koniec pierwszej połowy! Lech - Legia 0:0!

45. min.

Kapitalny kontratak Legii! Cafu do Carlitosa, ten schodzi na prawą nogę - strzela! Broni Buric!

40. min.

Antolic w pole karne do Carlitosa, ten strzela z ostrego kąta! Obok!

37. min.

Niecelne dośrodkowanie Kucharczyka z lewej strony.

34. min.

Amaral teraz dostał mocną piłkę w pole karne, spróbował podać do środka, ale pewnie złapał ją bramkarz gości.

30. min.

Gajos spróbował teraz z okolic pola karnego! Broni z trudem Cierzniak! To był niezły strzał.

23. min.

Carlitos strzela z dystansu, ale to nie mogło zagrozić bramce Buricia.

21. min.

Piłka po dośrodkowaniu wybita daleko od bramki. Strzela Gajos, ale zdecydowanie za mocno.

21. min.

Amaral teraz dośrodkowuje... Odbija na rzut rożny Cierzniak.

19. min.

Ależ teraz była szansa dla Legii! Kucharczyk płasko w pole karne do Nagy'ego, ale ten pudłuje z kilku metrów!

16. min.

Makuszewski teraz fatalnie podaje do Jóźwiaka. Zmarnowana szansa na zagrożenie bramki Legii.

15. min.

Kucharczyk na prawej stronie, dośrodkowanie... Zablokowane.

14. min.

Teraz Nagy dośrodkowuje, ale spokojnie oddalają grę obrońcy Lecha.

13. min.

Już rozegrany, ale niewiele z niego wyszło. Legia jednak utrzymuje się przy piłce.

12. min.

Będzie kolejny korner dla gości.

9. min.

Obrońca Legii na szczęście wrócił do gry.

8. min.

Astiz teraz lezy na murawie. Wyraźnie ucierpiał przy próbie wybicia piłki.

7. min.

Piłka do Madeirosa, ten próbuje zagrać płasko w pole karne, ale piłka ląduje w rękach bramkarza gospodarzy.

5. min.

Teraz szybka akcja Legii. Hlousek na lewej stronie... Teraz to Legia wywalczyła stały fragment gry.

2. min.

Dośrodkowanie... łapie piłkę Cierzniak.

2. min.

Rzut rożny i będzie okazja dla Lecha.

1. min.

Zaczęli!

20:29

Piłkarze obu ekip już na murawie. Czas na przywitanie.