Kalendarz Ekstraklasy na sezon 2019/20. Kiedy początek sezonu?

Maciej Walasek
24.05.2019 16:18
Piast Gliwice
fot. PAP

Nowy sezon piłkarskiej ekstraklasy rozpocznie się 19 lipca, a zakończy 23 maja 2020 roku - poinformowała spółka prowadząca rozgrywki. Runda jesienna potrwa do 21 grudnia, a po zimowej przerwie rozgrywki zostaną wznowione 7 lutego.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Kalendarz Ekstraklasy na sezon 2019/20 znany. Jak po raz kolejny zwróciła uwagę Ekstraklasa SA, w przyszłym sezonie spotkania będą rozgrywane tylko w 15 poniedziałków, co jest skutkiem nowego kontraktu dot. sprzedaży praw mediowych. W pozostałych kolejkach będzie rozgrywany dodatkowy mecz w niedzielę. Godziny spotkań oraz zestaw par zostaną podane w pierwszym tygodniu czerwca.

Zobacz także

- Efektem nowego kontraktu mediowego jest nie tylko jego rekordowa wartość i zwiększenie ekspozycji klubów w telewizji otwartej, ale także zmiany w zakresie ułożenia terminarza, tak by uwzględniał oczekiwania klubów. W rezultacie od przyszłego sezonu znacznie zmniejszamy liczbę meczów poniedziałkowych. Od 3 listopada do zakończenia rundy zasadniczej zahaczymy o nie tylko w dwóch kolejkach. Przed meczami 1/32, 1/16 oraz 1/8 finału rozgrywek Pucharu Polski mecze Ekstraklasy będą rozgrywane od piątku do niedzieli, co umożliwi łatwiejsze przygotowanie planu transmisji spotkań ligowych i pucharowych – tłumaczył dyrektor operacyjny Ekstraklasy SA Marcin Stefański.

Kalendarz Ekstraklasy 2019/20: Co nowego?

W komunikacie zwrócono uwagę, że zgodnie z sugestiami klubów w przyszłym sezonie w rundzie finałowej będzie tylko jedna kolejka w środku tygodnia – w połowie maja 2020, co pozwoli rozluźnić kalendarz rozgrywek. W rezultacie dodatkowa runda będzie dłuższa o sześć dni.

W sumie w całym sezonie tylko dwie serie spotkań odbędą się poza weekendami (wcześniej na początku marca 2020). Pozostałe terminy w środku tygodnia zostały zastrzeżone dla rywalizacji w Pucharze Polski i europejskich pucharach.

- Musimy pamiętać, iż ligom nie wolno planować rozgrywania całych kolejek w terminach kolidujących z rozgrywkami UEFA. Daty te, a w kalendarzu jest ich łącznie z finałami aż 25, muszą być wolne od meczów ligowych, nakładających się na spotkania Ligi Mistrzów czy Ligi Europy – wspomniał Stefański.

Ekstraklasa: Kiedy mecz o Superpuchar Polski?

Niespełna tydzień przed inauguracją ligowego sezonu 2019/20 w Gliwicach mistrz kraju Piast zmierzy się z triumfatorem PP Lechią Gdańsk w meczu o Superpuchar.

RadioZET.pl/PAP/MW