Ekstraklasa: Aż cztery drużyny walczą o tytuł! Kto ma największe szanse? [ANALIZA]

Krzysztof Sobczak
04.06.2017 15:30
Legia - Korona
fot. PAP

Taka sytuacja nie zdarza się często - przed ostatnią kolejką LOTTO Ekstraklasy aż cztery drużyny mają szanse na mistrzostwo Polski! W niedzielę Legia zmierzy się z Lechią, a Jagiellonia z Lechem. Która z drużyn będzie mogła cieszyć się ze złota? Przedstawiamy wszystkie warianty.

Zagłosuj

Która z drużyn zostanie mistrzem Polski?

Liczba głosów:

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Na wstępie warto przypomnieć kolejność, jaka obowiązywała w tabeli po rundzie zasadniczej: liderem była Jagiellonia Białystok, za nią Legia Warszawa, a następnie Lech Poznań i Lechia Gdańsk. To ważne, bo na tym etapie nie bilans bramek, a właśnie sytuacja po 30 seriach gier może mieć kluczowe znaczenie. Przy równej liczbie punktów w najlepszej pozycji jest Jaga, w najgorszej Lechia.

Zobacz także

Aktualnie liderem jest broniąca tytułu Legia (43), która zgromadziła dwa punkty więcej niż Jagiellonia, Lech i Lechia (po 41).

Wariant pierwszy: mistrzostwo dla Legii

Wszystkie atuty w swoich rękach maja zatem legioniści. Jeśli w niedzielę pokonają na własnym stadionie Lechię, to będą mogli świętować 14. tytuł w historii klubu. Mistrzostwo może dać też remis, ale wtedy Jagiellonia nie będzie mogła wygrać z "Kolejorzem". Porażka sprawi, że gdańszczanie na pewno wyprzedzą legionistów.

Wariant drugi: mistrzostwo dla Jagiellonii

Jagiellonia, która w swojej 97-letniej historii nigdy nie zdobyła złotego medalu, musi wygrać z Lechem i liczyć na korzystny rezultat w Warszawie. Tym byłby każdy inny wynik niż triumf podopiecznych Jacka Magiery. Jeśli Legia zdobędzie w starciu z Lechią punkt, to będzie miała tyle samo "oczek" co Jaga, ale wyniki z sezonu zasadniczego premiowałyby graczy Michała Probierza.

Wariant trzeci: mistrzostwo dla Lecha

W nieco gorszej pozycji wyjściowej jest "Kolejorz", który musi pokonać Jagiellonię, a przy okazji kibicować Lechii w rywalizacji z Legią. Remis legionistów z gdańszczanami nic lechitom nie da.

Wariant czwarty: mistrzostwo dla Lechii

Tylko niebywałe zrządzenie losu może dać tytuł Lechii. Gdańszczanie musieliby wygrać z Legią i liczyć na remis Jagiellonii z Lechem. W każdym innym przypadku gdańszczanie będą musieli obejść się smakiem.

Ktoś zostanie z niczym

Trzeba przypomnieć, że tylko trzy pierwsze drużyny wystąpią w europejskich pucharach, a ta, która zajmie 4. lokatę, zostanie z niczym. Jedno miejsce w eliminacjach Ligi Europy zajęte jest już przez zdobywcę Pucharu Polski, Arkę Gdynia.

Wszystkie mecze grupy mistrzowskiej odbędą się w niedzielę 4 czerwca o godzinie 18.

RadioZET.pl/KS