Zamknij

Stadion piłkarski na milion osób. Amerykański artysta stworzył prototyp obiektu

21.06.2022 17:28
Stadion piłkarski na milion osób. Amerykański artysta stworzył prototyp obiektu
fot. screen/ FC Estadios/ Instagram/

Na największym obecnie istniejącym piłkarskim stadionie na świecie w miejscach dla widzów może usiąść "tylko" ponad 120 tysięcy osób. Tylko, bo projekt, który stworzył artysta Paul Pfeiffer zakłada istnienie ponad 8 razy pojemniejszego obiektu. Na stadion wymyślony przez Amerykanina mogłoby bowiem wejść milion osób.

Stadion piłkarski, który może pomieścić milion widzów to eksperymentalny prototyp amerykańskiego artysty Paula Pfeiffera. W opisie wizualizacji stadionu czytamy: „Artysta potwierdził, że widok ze szczytu stadionu jest zaprojektowany tak, jak trybuna dla wyjazdowych kibiców St.James Park (czyli obiektu, na którym mecze gra Newcastle). Dojście na szczyt trybun wymagałoby pokonania podobnej ilości kroków, co w przypadku St. James Park”.

Projekt Pfeiffera zdobył popularność stosunkowo niedawno, w ostatnich dniach, ale powstał przed ponad dwoma laty. Amerykanin stworzył wizualizację stadionu w 2020 roku. Obiekt zaprojektowany przez Pfeiffera liczyłby ponad 8 razy więcej miejsc, niż największy stadion piłkarski na świecie, czyli Salt Lake Stadium w indyjskiej Kolkacie. Na trybuny może tam wejść 120 tys. osób. Więcej, bo 150 tys. wejdzie na największy stadion na świecie, czyli obiekt im. 1 Maja w Pjongjangu w Korei Północnej.

Paul Pfeiffer stworzył wizję stadionu na milion miejsc

Pfeiffer to amerykański artysta, który urodził się w Nowym Jorku, gdzie mieszka i tworzy. Zajmuje się m.in. tworzeniem wideo, fotografii, rzeźb i dźwięków, które są przeznaczone dla masowej widowni (np. na stadionach piłkarskich)”.

Na stronie artysty czytamy, że „Pfeiffer bada to, jak obrazy przekazywane przez media wpływają na nasze postrzeganie świata i samych siebie. Stara się też pokazać kondycję widza jako konsumenta, zacierając granicę między podglądaniem a kontemplacją”.