Zamknij

"Legła Warszawa" - mocna krytyka kontrowersyjnej okładki "DZ". Słuszna?

Andreas Nicolaides
17.07.2017 13:15
"Legła Warszawa" - mocna krytyka kontrowersyjnej okładki "DZ". Słuszna?

Ogromne kontrowersje wywołała okładka "Dziennika Zachodniego", której głównym tematem jest zwycięstwo 3:1 Górnika Zabrze z Legią Warszawa w 1. kolejce Ekstraklasy. Wszystko przez tytuł "Legła Warszawa". Do dyskusji włączyło się kilka znanych ze sportowego i dziennikarskiego świata nazwisk.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Zagłosuj

Czy Dziennik Zachodni przesadził i zasłużył na krytykę za tytuł "Legła Warszawa"?

Liczba głosów:

"Legła Warszawa" - niektórzy nie widzą w tym tytule nic nadzwyczajnego, zwykłą grę słów. Inni zauważają podłoże historyczne, bombardowanie Warszawy w czasie II wojny światowej.

Chodzi oczywiście o słowo "legła", którego Słownik Języka Polskiego wyróżnia dwie definicje: 1. położyć się, opaść; 2. polec, stracić życie, umrzeć. W tym konkretnym przypadku nawiązuje do Warszawy nie jako miasta, a do nazwy klubu sportowego - Legia Warszawa. "Legła Warszawa" rozumiemy więc jako porażkę klubu w meczu piłki nożnej z Górnikiem - co podkreśla też zdjęcie pod tytułem, na którym widać kibiców Górnika - a nie porażkę, upadek miasta.

Warto zaznaczyć, że "Legła Warszawa" to też tekst jednej z przyśpiewek na klub ze stolicy, którą niemalże zawsze po meczu śpiewają kibice drużyny, która wygrała z Legią.

"Zadrwili z Powstania Warszawskiego"

Krytycy okładki zarzucają jednak gazecie, że mimo wszystko mogła "zagrać" innym tytułem, bo ten przywołuje tylko i wyłącznie z kontekst historyczny, a historia Polski i samej Warszawy jest na tyle ważna dla Polaków, że jakakolwiek próba wykorzystywania jej do tego typu celów, jest zwyczajnie nie na miejscu. Wiele osób twierdzi też, że dając taki tytuł dziennik po prostu zadrwił z Powstania Warszawskiego, podczas którego Polacy walcząc o ojczyznę oddawali życie. 

Do dyskusji włączyli się m.in. dziennikarz Krzysztof Stanowski, zawodnik MMA, kibic Legii Warszawa i spiker na stadionie tego klubu Łukasz "Juras" Jurkowski czy były piłkarz Legii Jakub Rzeźniczak:

Zrzut ekranu 2017-07-17 o 13.06.33
Zrzut ekranu 2017-07-17 o 12.52.30

Poziom zdenerwowania niektórych internautów jest na tyle wysoki, że nie szczędzą gazecie niecenzuralnych i wulgarnych słów krytyki. Pozostaje zatem pytanie, czy "Dziennik Zachodni" przesadził z tytułem i zasłużył na krytykę? Czekamy na Wasze opinie.

RadioZET.pl/AN