Dymisja prezesa Rosyjskiego Związku Piłki Nożnej przesądzona

Krzysztof Sobczak
21.12.2017 19:00
Witalij Mutko
fot. AFP/EastNews

Prezes Rosyjskiej Federacji Piłkarskiej Witalij Mutko przestanie pełnić tę funkcję jeszcze w tym roku - poinformowała gazeta "Kommiersant". Działacz podejrzany o udział w aferze dopingowej ma ogłosić decyzję 26 grudnia.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Zobacz także

Tego dnia ma się odbyć posiedzenie komitetu wykonawczego. Według rosyjskich mediów, były minister sportu ma zrezygnować z jakiejkolwiek działalności w federacji. Kandydatem do przejęcia jego obowiązków jest szef komitetu organizacyjnego przyszłorocznych mistrzostw świata Aleksiej Sorokin.

Uwikłany w aferę dopingową

Nazwisko Mutki pojawia się w raportach Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) w kontekście afery z udziałem rosyjskich sportowców przyjmujących zabronione środki. Z tego powodu z igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro wykluczono ok. jednej trzeciej reprezentacji tego kraju, a w lutym w Pjongczangu Rosjanie będą mogli startować tylko pod flagą olimpijską.

Smog truje Polskę: Sprawdź listę chorób, które może powodować

"Kommiersant" donosi, że w związku z tymi zarzutami na dymisję Mutki naciska sama Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA). Na początku grudnia Międzynarodowy Komitet Olimpijski zabronił mu dożywotnio uczestniczenia w igrzyskach olimpijskich w jakimkolwiek charakterze.

Mutko jest szefem rosyjskiego związku piłkarskiego od 2015 roku. Wcześniej przewodniczył mu także w latach 2005-09.

RadioZET.pl/PAP/KS