Dnipro Dnipropetrowsk znika z mapy europejskich klubów po 101 latach

Maciej Walasek
03.07.2019 18:05
Dnipro Dnipropetrowsk znika z mapy europejskich klubów po 101 latach
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Dnipro Dnipropetrowsk przestało istnieć. Jak donoszą ukraińskie media, FC Dnipro nie zostało zgłoszone do żadnych rozgrywek.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Dnipro Dnipropetrowsk jeszcze cztery lata temu zadziwił europejski świat futbolu, awansując do finału Ligi Europy. Ukraiński klub pokonał po drodze m.in. Ajax Amsterdam i Napoli, a w finale w Warszawie przegrał z Sevillą 2:3. Z kolei na krajowym podwórku zazwyczaj kończyli mistrzowskie zmagania w pierwszej trójce, a w Pucharze Ukrainy regularnie meldowali się w półfinale. W swojej historii dwa razy zdobyli mistrzostwo ZSRR (w 1983 i 1988 roku).

Zobacz także

Niestety, ale z roku na rok zespół zaczęły dotykać coraz większe problemy finansowe, co zapoczątkowało serię spadków drużyny do coraz niższych lig. Ihor Kolomjski, jeden z najbogatszych Ukraińców i właściciel FK Dnipro przez długi i wojnę z Rosją przestał inwestować w klub. W związku z tym największe nazwiska musiały opuścić szeregi drużyny w tym np. Jewhen konoplanka.  W związku z tym po 101 latach Dnipro Dnipropetrowsk zniknął z mapy klubów piłkarskich.

Wielu z zawodników przeniosło się do SK Dnipro-1, które powstało w 2017 roku z inicjatywy m.in. byłego piłkarza FK Dnipro, Romana Zozuli. W przyszłym sezonie klub, który też prawdopodobnie sponsoruje Kołomojski zagra w ukraińskiej ekstraklasie.

RadioZET.pl/polsatsport.pl/MW