Zamknij

Diego Maradona nie żyje. Prezydent Argentyny ogłosił żałobę narodową

25.11.2020 18:30
Żałoba narodowa w Argentynie po śmierci Maradony
fot. PAP/EPA

Diego Armando Maradona nie żyje, a informacja o śmierci jednego z najlepszych piłkarzy w historii obiegła cały świat. W szoku jest przede wszystkim Argentyna, której prezydent Alberto Fernandez ogłosił 3-dniową żałobę narodową.

Diego Maradona zmarł we wtorek na zawał serca. O jego śmierci oficjalnie poinformował Argentyński Związek Piłki Nożnej (AFA). 60-letni piłkarz niedawno przeszedł operację usunięcia krwiaka mózgu i choć lekarze byli zadowoleni z efektów oraz postępów czynionych przez zawodnika, kilkanaście dni później jego serce nie wytrzymało.

Maradona uznawany był za jednego z najlepszych piłkarzy w historii. W 1986 roku poprowadził reprezentację Argentyny do tytułu mistrza świata, a w sezonach 1986/1987 i 1989/1990 dał Napoli dwa scudetto, jedyne w historii tego klubu z południa Włoch. W ojczyźnie i w Neapolu był piłkarskim bogiem, zawodnikiem kultowym, któremu wybaczało się więcej niż innym, nawet uzależnienie od alkoholu i narkotyków. O tym, jak wielką miłością był darzony w kraju, najlepiej świadczy wpis i decyzja prezydenta Argentyny.

Żałoba narodowa w Argentynie po śmierci Maradony

"Zabrałeś nas na szczyt. Uszczęśliwiłeś nas. Byłeś najwspanialszy ze wszystkich. Dziękuję, że byłeś Diego. Będziemy za Tobą tęsknić" - napisał Alberto Fernandez, który ogłosił trzydniową żałobę narodową.

Na śmierć Diego Maradony reaguje także UEFA. Wszystkie mecze 4. kolejki Ligi Mistrzów i Ligi Europy rozpoczną się od minuty ciszy. Także prezes PZPN Zbigniew Boniek napisał, że "jest wstrząśnięty".

RadioZET.pl