Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Didier Drogba ogłosił zakończenie kariery. Co osiągnął?

22.11.2018 10:00
sport

Didier Drogba, były reprezentant Wybrzeża Kości Słoniowej, zakończył piłkarską karierę. 40-letni zawodnik, który ostatnio występował w amerykańskiej drugiej lidze w Phoenix Rising, największe sukcesy odniósł jako gracz Chelsea Londyn.

Didier Drogba fot. AP/East News

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

To nie była spontaniczna decyzja. Drogba zapowiadał, że pożegna się z zawodowym graniem w listopadzie już rok wcześniej.

Didier Drogba. Co osiągnął?

Karierę zaczynał we francuskim Le Mans w 1998 roku, ale w ekstraklasie po raz pierwszy wystąpił dopiero cztery lata później, gdy podpisał kontrakt z Guingamp. Rok później przeniósł się do zespołu Olympique Marsylia, a w kolejnym sezonie do Chelsea. Barw londyńskiego klubu bronił w latach 2004–12, a później wrócił do niego jeszcze w sezonie 2014/15. Rozegrał w nim ponad 380 meczów. Zdobył z nim cztery razy mistrzostwo Anglii, a w 2012 roku triumfował w Lidze Mistrzów. Dwukrotnie był królem strzelców Premier League (2007, 2010), dwa razy został uznany najlepszym piłkarzem Afryki (2006, 2009).

Przed powrotem do "The Blues" występował w klubach z Chin i Turcji.

W reprezentacji Wybrzeża Kości Słoniowej rozegrał 104 mecze i strzelił 65 goli. Zagrał w mistrzostwach świata w Niemczech (2006) i w RPA (2010), strzelając łącznie w pięciu meczach dwa gole.

W Phoenix Rising łączył dotychczas funkcje piłkarza i właściciela.

- To najlepszy możliwy sposób na zakończenie kariery - pomagać w rozwoju młodym zawodnikom. Odwdzięczyć się grze, która tak wiele mnie nauczyła - zaznaczył w wywiadzie udzielonym BBC Drogba.

RadioZET.pl/PAP/AN

Oceń