Didier Drogba ogłosił zakończenie kariery. Co osiągnął?

Andreas Nicolaides
22.11.2018 10:00
Didier Drogba
fot. AP/East News

Didier Drogba, były reprezentant Wybrzeża Kości Słoniowej, zakończył piłkarską karierę. 40-letni zawodnik, który ostatnio występował w amerykańskiej drugiej lidze w Phoenix Rising, największe sukcesy odniósł jako gracz Chelsea Londyn.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

To nie była spontaniczna decyzja. Drogba zapowiadał, że pożegna się z zawodowym graniem w listopadzie już rok wcześniej.

Didier Drogba. Co osiągnął?

Karierę zaczynał we francuskim Le Mans w 1998 roku, ale w ekstraklasie po raz pierwszy wystąpił dopiero cztery lata później, gdy podpisał kontrakt z Guingamp. Rok później przeniósł się do zespołu Olympique Marsylia, a w kolejnym sezonie do Chelsea. Barw londyńskiego klubu bronił w latach 2004–12, a później wrócił do niego jeszcze w sezonie 2014/15. Rozegrał w nim ponad 380 meczów. Zdobył z nim cztery razy mistrzostwo Anglii, a w 2012 roku triumfował w Lidze Mistrzów. Dwukrotnie był królem strzelców Premier League (2007, 2010), dwa razy został uznany najlepszym piłkarzem Afryki (2006, 2009).

Przed powrotem do "The Blues" występował w klubach z Chin i Turcji.

W reprezentacji Wybrzeża Kości Słoniowej rozegrał 104 mecze i strzelił 65 goli. Zagrał w mistrzostwach świata w Niemczech (2006) i w RPA (2010), strzelając łącznie w pięciu meczach dwa gole.

W Phoenix Rising łączył dotychczas funkcje piłkarza i właściciela.

- To najlepszy możliwy sposób na zakończenie kariery - pomagać w rozwoju młodym zawodnikom. Odwdzięczyć się grze, która tak wiele mnie nauczyła - zaznaczył w wywiadzie udzielonym BBC Drogba.

RadioZET.pl/PAP/AN