Pochwalił wkroczenie wojsk do Syrii. Kibice chcą wyrzucić go z klubu

12.10.2019 16:38
Cenk Sahin
fot. Cathrin Mueller/DeFodi.eu/Imago Sport and News/East News

Kibice niemieckiego klubu piłkarskiego grającego w 2. Bundeslidze FC St. Pauli domagają się wyrzucenia tureckiego piłkarza Cenka Sahina. We wpisie na Instagramie pochwalił on wkroczenie tureckich wojsk do Syrii.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

- Wspieramy naszych bohaterskich żołnierzy i armię. Nasze modlitwy są z wami - napisał piłkarz, który gra w barwach hamburskiego klubu od 2016 roku.

Dla ultrasów St. Pauli jest to powód do zwolnienia. Sahin już w przeszłości "prezentował postawę pronacjonalistyczną, wierną reżimowi i wyrażał się lekceważąco na temat śmierci kurdyjskiej ludności" - czytamy w liście otwartym opublikowanym w piątek na stronie internetowej klubu.

Kibice FC St. Pauli chcą wyrzucić go z klubu

- Dla nas ultrasów jest jasne, że Cenk Sahin nie może nosić trykotu FC Sankt Pauli. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan prowadzi w Syrii wojnę zaczepną, której celem jest wypędzenie Kurdów, zniszczenie samorządów i oddolnej demokracji w regionie. Jak można się solidaryzować z takim szaleństwem, pozostaje zagadką - piszą kibice.

Sam klub zdystansował się od słów swojego zawodnika i oznajmił, że "są one nie do pogodzenia z wartościami zespołu".

FC St. Pauli jest znane z lewicowych sympatii i nigdy nie ukrywało poparcia dla radykalnych środowisk z tego spektrum. W ubiegłym roku klub wypuścił na rynek "antyfaszystowski" żel pod prysznic. W czerwcu prezes St. Pauli Andreas Rettig zaproponował, by podczas przyznawania licencji w zawodowym futbolu brać pod uwagę takie kryteria, jak "zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczną". W jego rozumieniu oznacza to otwartość klubu na wszystkie grupy społeczne i zaangażowanie w integrację migrantów - wyjaśniał w rozmowie z dziennikiem "Tagesspiegel".

RadioZET.pl/PAP/AN