Zamknij

CAS podtrzymał decyzję o wykluczeniu Rosjan z futbolu: "Niefortunne, ale..."

15.07.2022 13:29

Apelacja Rosjan ws. wykluczenia z europejskich i światowych rozgrywek piłkarskich została odrzucona - przekazał Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS). W oświadczeniu wskazano jednak, że decyzja FIFA oraz UEFA była słuszna, choć "niefortunna"

CAS odrzucił apelację Rosji ws. wykluczenia z futbolu
fot. KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP/East News

Rosyjskie kluby i tamtejsza reprezentacja zostały wykluczone z międzynarodowych rozgrywek ze względu na wojnę w Ukrainie. "Sborna" nie mogła przystąpić do barażu z drużyną narodową Polski i tym samym walkowerem straciła szansę na grę w mistrzostwach świata w Katarze. Rosjanie złożyli odwołanie od decyzji FIFA i UEFA do Międzynarodowego Trybunału ds. Sportu w Lozannie (CAS). W piątek 15 lipca zapadła ostateczna decyzja w tej sprawie.

W oświadczeniu CAS podkreślił, że piłkarze i trenerzy nie są winni inwazji, ale ich udział w zawodach byłby nie do przyjęcia.

Oświadczenie CAS ws. Rosji

"Panel CAS uważa za niefortunne, że obecne operacje wojskowe na Ukrainie, za które rosyjskie drużyny piłkarskie, kluby i zawodnicy nie ponoszą odpowiedzialności, miały z powodu decyzji FIFA i UEFA tak niekorzystny wpływ na nie i ogólnie na Rosjan w piłce nożnej. Jednak w opinii panelu skutki te są konsekwencją potrzeby bezpiecznego i uporządkowanego prowadzenia imprez piłkarskich dla reszty świata” – orzekł CAS.

Podobną decyzję o wykluczeniu Rosjan podjęły także inne federacje i organizacje sportowe. Niektóre rozszerzyły sankcje na Białorusinów, bo to z terytorium tego państwa przy pozwoleniu dyktatora Aleksandra Łukaszenki 24 lutego rozpoczął się desant na północne tereny Ukrainy.

loader

RadioZET.pl/PAP